Időzített AIDS-bomba Kínában

Vágólapra másolva!
Már a kínai kormány is elismeri, hogy az AIDS komoly probléma az országban, ugyanakkor mind a kezeléshez való hozzájutás, mind a lakosság tájékoztatása terén még sokat kell tenni a világ legnépesebb országában azért, hogy el lehessen kerülni a tömeges katasztrófát.
Vágólapra másolva!

Hivatalos becslések szerint ma 840 ezer szeropozitív beteg él Kínában, akik közül 80 ezernél már kifejlődött a betegség. Ugyanakkor alig 60 ezer fertőzöttet vett nyilvántartásba a kormányzat, és az érintettek nagy többsége nem is tudja, hogy beteg.

Nemrégiben került nyilvánosságra, hogy legalább 250 ezren fertőződtek meg, amikor pénzbeli térítés ellenében vért adtak. Az ország legnagyobb részén azonban a kábítószerhez kapcsolódó fertőzés a jellemző, de rendkívül aggasztó az is, hogy a - 2000-es adatok szerint - 1,3 milliárd lélekszámú országban a prostituáltak alig használnak óvszert, és hogy a városokban 100 milliós vándornépesség él, amely nagy többségében munkavállaló vidéki férfiakból áll.

Az UNAIDS jelentése szerint ha nem történnek gyors és határozott intézkedések a kór terjedésének megakadályozására, Kínában a szeropozitív esetek száma 2010-re elérheti a 10 milliót. A katasztrófa-forgatókönyv elkerülése érdekében célzott megelőzési kampányokat indítottak - egyelőre csekély sikerrel, s gondot okoz, hogy egy ideje megadóztatják az adományokat is - vélekednek a szakértők.

A hatalmas országban továbbra is a kezelés hiánya az egyik legnagyobb probléma, bár a kormány ma már térítést ad az úgynevezett triterápiára, ami lehetővé teszi a betegség túlélését is. Guy Marchandy, az Orvosok Határ Nélkül kínai szervezetének vezetője szerint a kezelés alatt álló 10 ezer beteg többségét is rosszul látják el. Olyan orvosságokat kapnak, amelyek komoly mellékhatásokkal járnak, és legalább 20 százalékuk egyáltalán nem szed gyógyszereket.