Váratlan eredmény az izomműködésről

Vágólapra másolva!
Eddigi ismereteinkre cáfolnak rá dán kutatók, akik szerint az izmok idő előtti kifáradását az oxigénhiány során termelődő tejsav gátolja meg.
Vágólapra másolva!

Megterhelő izommunka során a sejtekben oxigénhiány lép fel, aminek következtében az izomsejtek oxigénmentes energiatermelésre állnak át. Oxigén hiányában a sejtekben tejsav keletkezik, ami csökkenti az izmok pH-ját. Eddigi ismereteink szerint az izom kifáradását ez a savas közeg okozza. A jelenlegi dán kutatási eredmények azonban azt igazolják, hogy éppen a termelődő tejsavnak köszönhetően képes az izom továbbra is megőrizni összehúzódó képességét.

Jóllehet a Thomas H. Peterson vezette kutatócsoport is megerősítette, hogy savas közegben az izmok érzéketlenebbek az összehúzódásukban szerepet játszó kalciumionokkal szemben, vagyis kontrakciójuk ereje valóban csökken, ez a hatás mégsem olyan kifejezett, mint a szakemberek korábban gondolták.

Az izmok túlzott igénybevétele során a sejtekben növekszik az ingerelhetőségüket mértéktelenül fokozó káliumionok koncentrációja. A keletkező tejsav azonban fokozza a sejtek kloridion-megtartó képességét, ami ellensúlyozza a káliumionok negatív hatását, így az izmok képesek megtartani normális ingerelhetőségüket. Az aarhusi egyetem kutatói patkányok "lecsupaszított" izomrostjain végezték el kísérleteiket. Eredményeikről a Science számol be.

Cseh Júlia