A világ első eladott klónozott macskája

Vágólapra másolva!
Egy kaliforniai cég a világon elsőként értékesített klónozott macskát. Az állat egy 17 éves kandúr klónja, és a régi-új gazdinak 50 ezer dollárjába került.
Vágólapra másolva!

Az állat új gazdája nem fedte fel a személyazonosságát, mivel fél a klónozást ellenzők támadásaitól. A kismacska a Little Nicky névre hallgat és a hölgy előző macskájának, egy matuzsálemi korú, 17 éves kandúrnak, Nickynek a klónja. A hölgy szerint a most kilenc hetes kicsi Nicky kinézete teljesen megegyezik az immár elhunyt "öreggel".

A Los Angeles-i Genetic Savings and Clone nevű céget egy amerikai milliárdos, John Sperling alapította annak reményében, hogy saját kutyáját, Missyt klónozhassa. Az első klónozott kutya eladását 2005-re tervezi a cég. Fenntartanak egy nagy szövetbankot is, ahová a gazdák letétbe helyezhetnek szövetmintát a kedvencükből - későbbi felhasználásra.

A világ első klónozott macskáját szintén a 83 éves Sperling anyagi segítségével állították elő a Texasi Egyetem kutatói 2002-ben (erről a Nature is részletesen beszámolt). Az akkori munkálatokat irányító egyik kutató, Dr. Westhusin azt nyilatkozta, hogy a klónozott állatokat modellként kívánják használni az AIDS-betegség kutatásához, mivel a macskának van egy hasonló betegséget előidéző kórokozója.

Little Nickyért a gazdi 50 ezer dollárt fizetett a cégnek. A klónozás jelenlegi hatékonyságát figyelembe véve valószínűleg több tucat embrióra volt szükség ahhoz, hogy ez az egyetlen macska megszülethessen. A klinika a klónozáshoz szükséges petesejteket ivartalanított macskák petefészkéből nyeri, a donor sejtmagot pedig a klónozni kívánt állat egy sejtjéből veszi ki. A munkához igen költséges felszerelésre van szükség és speciálisan képzett szakemberekre. A magántőke ilyen jellegű bevonása jótékonyan hathat a kutatások pénzügyi finanszírozására is a jövőben.

Vannak azonban, akik máshogy vélekednek a kérdésről. Az állatvédők szerint etikailag erősen kifogásolható, hogy egy olyan állat rendkívül költséges előállítására pocsékolják a pénzt és a szellemi javakat, amelyekből az állatmenhelyeken több milliót (!) pusztítanak el évente, mert senkinek sem kellenek. Magyarországon is számos állatmenhely működik, ahol macskák és kutyák százai várnak szerető gazdákra.

Bodrogi Lilla