Az anyák szívéért a Városligetben és az interneten

Vágólapra másolva!
Május 1-jén, Anyák napján interaktív egészségnapot rendeznek Budapesten a Városligetben, ahol nem csak az édesanyák mérethetik meg vérnyomásukat és koleszterinszintjüket. A közelmúltban országos kampány indult a jó vérnyomásért, Éljen 140/90 alatt! címmel. Már ingyenesen hívható a "vérvonal".
Vágólapra másolva!

A VIII. Hipertónia - Egészség nap eredeti célja, hogy a hazánkban súlyos népbetegségnek számító magasvérnyomás (hipertónia) betegségre, lehetséges következményeire és a hatékony kezeléstől várható előnyökre felhívja a nagyközönség, a politikai véleményformálók, a hatóságok és természetesen a média figyelmét. A hipertónia mellett azonban számos kór is népbetegségnek számít Magyarországon, ezért 2005-ben általános egészségnappá szélesedik a május elsejei rendezvény. A szervezők célja, hogy bemutassák a megelőzés, a korai felismerés és a hatékony kezelés lehetőségeit, ezzel is segítve a magyar lakosság katasztrofális egészségi állapotának javítását.

A helyszínen ingyen megméretheti a vérnyomását, koleszterinszintjét, megismerkedhet az életmentés legkorszerűbb eszközeivel és megkóstolhat számos garantáltan egészséges ételt.

A programot szervező cég a közelmúltban tette közzé egy évvel ezelőtt indított Menokard szűrővizsgálatának eredményeit, amelynek során felmérés készült a változókorban lévő nők szív- és érrendszeri állapotáról. A vizsgálatról részletesen beszámoltunk rovatunkban.

A program tapasztalatai sajnos igazolták a kezdeményezés szükségességét: az adatok tanúsága szerint a vizsgálatra jelentkező nők 85 százaléka fokozott szív-érrendszeri kockázattal él együtt.

A változókor után jelentkező egészségügyi problémák közül közismert a csontritkulás, melyet joggal tartanak népbetegségnek hazánkban. Ugyanakkor ijesztő, hogy egy hasonlóan súlyos tünetegyüttes szinte teljesen ismeretlen: a változókor során jelentkező szív- és érrendszeri kockázatok a magyar nők jelentős részét érintik, hiszen a KSH adatai szerint a menopauza után bekövetkező női halálozások 59 százalékáért a szív- és érrendszeri megbetegedések tehetők felelőssé. A kardiovaszkuláris megbetegedéseket még mindig a férfiak "kiváltságának" tartja a közhit, s sokszor az érintett nők sincsenek tisztában azzal, hogy komolyan kell venni a figyelmeztető jeleket: a betegek (és néha az orvosok is) egyszerűen a változókor velejárójának tudják be azokat a tüneteket, melyek valójában a magasvérnyomás-betegségre illetve a magas koleszterinszintre utalnak.

A vizsgálatba országosan 19 ambulancia kapcsolódott be. A felhívásra országosan 2800 nő jelentkezett, akiknek átlagéletkora 55,7 év volt. A szűrésbe került nők egyötöde dohányzott, az egyéni-, és családi kórtörténet alapján számított kockázat 28%-nál mutatkozott magasnak. A szűrés során kórosan magas koleszterinértéket diagnosztizáltak az asszonyok több mint felénél, kóros LDL-koleszterinszintet 75 százalékuknál, magasvérnyomás pedig a vizsgált asszonyok 40%-ánál állt fenn.

A szűrőprogram kettős feladatot látott el: vezetői egyrészt megbízható és szakszerű információkat nyertek a vizsgált csoport szívegészségügyi állapotáról, másrészt a jelentkezőket - amennyiben ez szükségesnek bizonyult - kivizsgálást követően megfelelő kezelésbe vonták be, így a felismert és gondozásba vont fokozott kockázatú asszonyok sokkal jobb esélyekkel indulnak a kardiovaszkuláris betegségek elleni küzdelemben.