Vágólapra másolva!
Több ezer hívás érkezett az elmúlt egy évben az Osteoporosis Betegek Magyarországi Egyesülete és a Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság szakmai segítségével létrehozott Csontvonalra. Fennállásának első évfordulója alkalmából immáron megújult tartalommal várja az érdeklődőket az információs vonal, így május közepétől a változó kori szempontok is hangsúlyt kapnak a tájékoztatásban. A betegek tájékoztatását segítő éjjel-nappal hívható információs vonal tipikus érdeklődője hétfő vagy kedd délelőtt 9 és 12 óra között tárcsázta a helyi tarifával hívható (06) 40/33-22-11 számot.
Vágólapra másolva!

A csontritkulás a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek mellett a legjelentősebb népegészségügyi probléma, Magyarországon a lakosság közel 10 százalékát is érintheti. Ennek ellenére az érintettek jelentős része továbbra sem rendelkezik megfelelő információval a betegségről, ezért gyakran csak az első törések és egyéb súlyos szövődmények kialakulása után fordulnak orvoshoz.

Ezen a helyzeten szeretett volna változtatni az Osteoporosis Betegek Magyarországi Egyesülete a Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társasággal együtt a "Csontvonal" beindításával. A (06) 40/33-22-11 számon a csontritkulás okairól, kockázati tényezőiről, a kialakulás és a további állapotromlás elkerüléséhez szükséges életviteli tanácsokról kaphatnak információt az érdeklődők, illetve megtudhatják, mit a teendő, ha az első törés már bekövetkezett. A telefonálók megtudhatják - körzetszám alapján - a hozzájuk legközelebb eső szakrendelés, szakorvos címét, telefonszámát. A Csontvonal az ország bármely pontjáról helyi tarifával hívható.

Szem előtt tartva a hölgyek információs igényét, az egy éve működő Csontvonalon számos tartalmi frissülés történt. Mivel a nők csontritkulása jellemzően a változókor után keletkezik, az elérhető információkban az eddigieknél hangsúlyosabb szerepet kaptak a menopauzára és posztmenopauzára vonatkozó tudnivalók is. Külön menüpont készült "A változókor után" címmel, szó esik a szív- és érrendszeri problémákról, illetve az emlőrák kialakulásának kockázatáról is; hiszen a változó kor után jelentősen megemelkedik ezen betegségek kialakulásának kockázata. A terápiás részben felhívják a figyelmet arra, hogy a csontritkulás kezelésére szolgáló korszerű gyógyszerek némelyike a csontrendszeri hatékonysága mellett már csökkenteni képes ezen kockázatokat is.