A világ biokémikusai Budapesten

Vágólapra másolva!
Szombaton délután megkezdődött az Európai Biokémiai Társaság 30. kongresszusa, és a Biokémiai és Molekuláris Biológiai Világszövetség 9. konferenciája Budapesten. A rendezvényre közel 3000 résztvevő érkezett a világ 88 országából, köztük két Nobel-díjas és rengeteg nemzetközi hírű kutató. A rendezvény lebonyolításának gördülékenységét a legfiatalabb "tudósok", a Kutató Diákok Országos Szövetségének középiskolásai felügyelik.
Vágólapra másolva!

A résztvevők elsőként a kongresszus megnyitóján gyűltek össze az ELTE Természettudományi Karának modern Duna-parti épülete mellett felállított ezrek befogadására alkalmas sátorban. Janez Potocnik, az EU szlovén nemzetiségű tudományos és kutatási biztosa köszöntő beszédében kiemelte: nemzetközi összefogásra van szükség a tudomány és kutatás helyzetének javításáért Európában. Japánban a nemzeti össztermék 3 százalékát, az USA-ban 2,7 százalékát költik kutatásra, míg Európában jelentős lemaradás van ezen a területen - a tagállamok átlagosan a GDP kevesebb mint 2 százalékát költik erre az igen fontos területre. Potocnik szerint itt az ideje, hogy Európa is felismerje: a tudás a legfontosabb, és meg kell tanulnunk, hogyan használjuk fel azt céljaink elérése érdekében. Több pénzt kell befektetni az oktatásba, kutatásba, az innovációhoz megfelelő körülményekre van szükség, és ehhez anyagi források kellenek. Az EU és az adott állam hozzájárulása mellett jelentős forrást jelenthet a cégek és a magánszféra befektetése, a kutatási biztos szerint ennek kell megteremtenie a kutatás-fejlesztésre költött pénzeknek a kétharmadát.

A megnyitón felszólalt Magyar Bálint oktatási miniszter is. Israel Pecht, az Európai Biokémiai Társaság (FEBS) elnöke, Julio Celis, a FEBS főtitkára, továbbá Mary Osborn, a Biokémiai és Molekuláris Biológiai Világszövetség (IUBMB) elnöke és Judith Bond, az Amerikai Biokémiai és Molekuláris Biológiai Társaság (ASBMB) elnöke is mondott köszöntőt. Ez utóbbi a világ legrégebbi biokémiai társasága, mely jövőre lesz 100 éves és 8 Nobel-díjas került ki a soraiból. A kongresszus résztvevőit köszöntötte még Láng Ferenc, az ELTE TTK dékánja, a rendezvény házigazdája. A fiatal kutatók nevében Christian Klammt mondott beszédet, majd Sulyok Katalin, a Kutató Diákok Országos Szövetségének elnöke a középiskolások nevében köszöntötte a megnyitón megjelent, mintegy 1000 fős hallgatóságot.