Kadmiumtartalmú fehérjét találtak

Vágólapra másolva!
A kovamoszatok nedves tárgyakon, természetes édesvizekben, tengerekben és óceánokban gyakran előforduló, mikroszkopikus méretű élőlények. A közelmúltban egy amerikai kutatócsoport váratlan felfedezést tett egy kovamoszatfaj biokémiai vizsgálata közben.
Vágólapra másolva!

Az élővilágban nem számít ritkaságnak, hogy fehérjék fémet, például vasat, cinket, rezet vagy mangánt tartalmazzanak. Kadmiumtartalmú biomolekulákat azonban mindeddig nem ismertek, sőt a kadmium erősen mérgező tulajdonságáról volt nevezetes. Ennek a mérgező hatásnak az a magyarázata, hogy a kadmium képes más fémeket helyettesíteni az élő szervezetben, s az így módosult fehérjék már nem képesek eredeti feladatukat ellátni.

Amerikai kutatók a Thalassiosira weissflogii latin néven ismert kovamoszat fajban olyan fehérjét azonosítottak, amely kadmiumot is tartalmaz.

Az újonnan azonosított, természetes körülmények között kadmiumot tartalmazó fehérje biokémiai szerepét is sikerült tisztázni: a molekula a szénsavanhidrázoknak nevezett enzimcsoport tagja, vagyis a szervezetben a sejtlégzés során keletkező szén-dioxid szállítását és leadását segíti elő.