Toll nélküli "tollas dinoszauruszok" Új-Mexikóban

Vágólapra másolva!
Úgy látszik, az utóbbi időkben olyan népszerűek lettek a tollas dinoszauruszok, hogy a kutatók már nem szívesen találnak dínómaradványokat tollak nélkül...
Vágólapra másolva!

A University of Maryland geológusai két új dinoszauruszfajt találtak Új-Mexikóban. Az ázsiai rokonaik alapján elképzelhető, hogy toll borította a testüket.

Az egyik új faj a Theropodákhoz tartozik

A kréta időszak közepén a Földön rendkívüli globális felmelegedés zajlott, ami megolvasztotta a sarki jégsapkákat. Emiatt a jelenleginél 300 méterrel magasabbra emelkedett a tengerek szintje, és így csökkent a szárazföldek területe. Ebből az időszakból eddig alig ismertek dinoszauruszmaradványokat, különösen Észak-Amerikából.

Mindkét fajnak madárszerű tulajdonságai vannak, és a kutatók szerint elképzelhető, hogy tollak borították a testüket. A Nothronychus a húsevő Theropodák osztályába tartozik, de a leletek szerint mégis növényekkel táplálkozott. Az egy tonna súlyú állat 5-6 méter hosszú és 3-4 méter magas lehetett. Két lábon állva, jobban felegyenesedett járás közben, mint ragadozó rokonai. Testalkatára jellemző a hosszú, vékony nyak, a hosszú karok, az ügyes kezek, a hatalmas begörbült karmok az ujjakon, a nagy has, a kis fej, a viszonylag rövid farok és a vaskos hátsó lábak. A szája tele volt levél alakú fogakkal, melyek a növényzet felaprításához alkalmazkodtak. A most előkerült dínó leginkább a pleisztocénben élt, s a mintegy 10 000 évvel ezelőtt kihalt óriás lajhárra emlékeztet. Ma élő analógiának talán a pandát tekinthetjük, amely szintén a ragadozók közül fejlődött ki, de ma csak növényekkel táplálkozik.

Ez volt a Therizinosaurusok csoportjának első előkerült példánya Amerikában, az összes többit Kínában és Mongóliában találták. Egyetlen példány csontvázának 40-50%-a ismert az amerikai lelőhelyről. A kutatók tollakat nem találtak, bár a bezáró üledék nem is nagyon alkalmas a finom tollak megőrzésére. Az ázsiai rokonok azonban tollakkal együtt maradtak meg, ezért a paleontológusok azt feltételezik, hogy a Nothronychust az emuhoz hasonló pihés tollak boríthatták.

A másik, a Coelurosaurusokhoz tartozó kisméretű ragadozó 2 méter hosszú és alig 1 méter magas volt. Testfelépítése a sokkal nagyobb Tyrannosaurushoz hasonló, csak a karjai voltak hosszabbak. Az apró ragadozó kisebb állatokkal, például gyíkokkal és emlősökkel táplálkozott. A kutatók a kréta időszak prérifarkasának nevezték el a viszonylag nagy aggyal rendelkező dinoszauruszt. Az előkerült két példány alapján a csontváznak körülbelül 40-60%-át tudták összeállítani. Tollak maradványait itt sem találták meg, de az ázsiai rokonok alapján feltételezik, hogy laza tollcsomók lehettek a fej körül, a gerincoszlop mentén, valamint a végtagok hátsó részén.

Úgy látszik, az utóbbi időkben olyan népszerűek lettek a tollas dinoszauruszok, hogy a kutatók már nem szívesen találnak dínómaradványokat tollak nélkül...

Dulai Alfréd