Tűzokádó szörnyet rejt a változások előtt álló Etna

Vágólapra másolva!
Mi van az Etna gyomrában? Az immár két és fél millió éve aktív vulkán működésének mitológiai magyarázataiban szörnyek bukkannak elő. A legfrissebb lávák viszont nagy változásokra utalnak.
Vágólapra másolva!

Etna-mítoszok

A Szicília keleti partján emelkedő, 3315 méter magas Etna neve a görög Aitné, "én égek" kifejezésből ered. Az ókori görögök szerint a hegy mélyén rejlő kovácsműhely Héphaisztosznak - római nevén Vulcanusnak -, a tűz és a kovácsmesterség istenének otthona volt, és itt élt az óriás egyszemű szörny, a Küklopsz is.

Egy másik mítosz szerint Tüphón lakozott a vulkán belsejében. A százfejű, félig ember, félig sárkány szörny, Gaia földistennő fia fellázadt Zeusz ellen, aki ezért az Etna örök sziklabörtönébe zárta. A szörnyeteg tehetetlen dühében azóta is tüzet okád.

Szintén az Etnát jelöli meg lakhelyül a görög mitológia Enceladus, az óriás számára, kinek minden levegővételét vulkánkitörés, minden mozdulatát földrengés jelzi.

Az Etna az ókor irodalmában is megjelenik. Homérosz Polüphémosz, az Odüsszeuszt és társait foglyul ejtő küklopsz barlangját helyezi az Etna oldalába. Vergilius pedig a Kr. e. 29-ben keletkezett Georgikonban festi le a tűzgolyókat és forró szikladarabokat köpő vulkánt.

Nagy változások következhetnek

A vulkán első kitörését a történelem Kr. e. 1500-ban jegyezte fel. A krónikák tanúsága szerint azóta mintegy 200 alkalommal okozott rémületet Catania lakóinak. Az egyik legdrámaibb, 1669-es kitörés négy hónapig tartott. A láva egy tucatnyi falut elöntött, köztük Nicolosit, melyet a mostani kitörés hasonló sorssal fenyeget.

Az 1669-es nagy kitörés egyik ábrázolása

Az 1669-es kitörés után az Etna évszázados álomba merült. 1775-ben azonban egy oldalkráter aktivizálódása több éves, lávaömlésekkel kísért vulkáni tevékenységet indított el. Az elmúlt négyszáz év egyik legkomolyabb kitörése 1865-ben következett be: egy pusztító, a Richter-skála szerint 4,7-es fokozatú földrengés Macchia falujában több mint 70 embert ölt meg.

A legutóbbi információk szerint az Etna jelenlegi, július közepe óta tartó kitörés-sorozata éppen csendesedőben van, így négy nap után ismét megnyitották Catania repülőterét. Hétfői jelentések szerint a hamueső megállt, s a lassuló lávafolyamok sem jelentenek már nagyobb veszélyt.

Ami geológiai szempontból igazán érdekes lehet, hogy a kutatók víz nyomaira bukkantak a frissen megszilárdult lávakőzetek egyik olyan ásványában, amely csak 15 000 évvel ezelőtt megdermedt lávafolyásokban mutatható ki. A vulkanológusok szerint a magma összetételének változása a tűzhányó viselkedésének változásának hírnöke lehet. A vulkán aktivitásában hamarosan jelentős változások következhetnek be.

Műholdfelvétel az Etnáról (2001. július 13.). Jól megfigyelhető a Nicolosi és Catania települések irányába hajló, több kilométer magas füstoszlop (Eurimage)