Rossz passzban a T. rex - 3. rész: Hol vannak Hell Creek ragadozói?

Vágólapra másolva!
Egy másik érdekes és egyelőre nem egészen megmagyarázható tény, hogy a Hell Creek lelőhelyen nem találtak komoly ragadozókat - ha a T. rexről valóban azt feltételezzük, hogy dögevő volt. Ugyanakkor a nagy termetű növényevőnek, a Triceratopsnak mintegy 50 példánya került elő, és ilyen hatalmas mennyiségben jelen lévő prédaállat esetében szinte bizonyos, hogy valamilyen ragadozónak is jelen kellett lennie a környéken. Már csak meg kell találni. Az új kutatások során már számos Dromaeosaurus-fogat találtak, amely a mérete alapján valószínűleg eséllyel vadászhatott a háromszarvú dinoszauruszok falkájára.
Vágólapra másolva!

A leggyakoribb kifogás Horner dögevő-elmélete ellen, hogy a ragadozók többsége dögevésre is fanyalodik, ha rábukkan egy szabad prédára, és fordítva, sok dögevő adott esetben megöli az áldozatát. A T. rex majdnem bizonyosan opportunista volt a táplálkozás szempontjából, dögevőként és ragadozóként is „üzemelhetett", ahogy a helyzet diktálta. Bármennyire vitatható is a T. rex-elmélet, a Hell Creek projekt mindenesetre lenyűgöző tudományos program. Átfogó vizsgálatot végeznek egy 65 millió évvel ezelőtt eltűnt ökoszisztémával kapcsolatban. Reményeik szerint a program végére elegendő adatot összegyűjtenek ahhoz, hogy elvégezzék a rekonstrukciót.

A dinoszauruszok kutatása ma már túllépett azon a korszakon, amikor még a lepkegyűjtéssel mutatott sok közös vonást: kiásták, majd kiállították a csontokat, és keveset foglalkoztak azzal, hogyan éltek ezek az óriás állatok. Hell Creek ideális terület az ökoszisztéma-vizsgálatokhoz. A képződmény viszonylag folyamatos, jól elhatárolható és könnyen azonosítható. Az üledékek körülbelül 3 millió évet ölelnek át, ami megfelel egy átlagos faj élettartamának, mielőtt eltűnik vagy átalakul egy másik fajjá. Ez lehetővé teszi annak vizsgálatát, hogyan változtak a dinoszaurusz- - és egyéb - fajok ebben a 3 millió évben a környezetük változására reagálva. Ráadásul ez a 3 millió év éppen egy kritikus időpontban ér véget: a kréta és a harmadidőszak határánál, ahol a dinoszauruszok, számos más állattal együtt végleg eltűntek a Földről. A sok különböző résztudományt átölelő vizsgálatokban számos kutató, egyetemi hallgató és önkéntes vesz részt, akik sok irányból közelítik meg a legfontosabb kérdéseket. A becsvágyó program anyagi hátterét majdnem teljesen egyéni adományozók és alapítványok biztosítják. Az egyik legismertebb (és minden bizonnyal a leggazdagabb) adományozó Nathan Myhrvold, aki a Microsoft cégnél szerezte dollármillióit. A cégek közül pedig beszállt a támogatásba a Universal stúdió, amelynek Horner a tanácsadója volt mindhárom Jurassic Park filmnél, valamint a Discovery Channel, amely filmet készített Horner munkájáról.

Dulai Alfréd

Ajánlat:

Museum of the Rockies