Izzadtak a dinoszaurusz-óriások

Vágólapra másolva!
A legújabb kutatások szerint a legutolsó dinoszauruszok és a korai emlősök a mainál jóval melegebb bolygón éltek.
Vágólapra másolva!

A bristoli egyetemen dolgozó nemzetközi kutatócsoport arra a következtetésre jutott, hogy a kréta időszak végén és az eocén korban a trópusi óceánok hőmérséklete 30 Celsius-fok felett lehetett. Ma a nyílt óceánok vizének a hőmérséklete csak nagyon ritkán éri el ezt az értéket. Az új eredmények ellentmondanak annak a korábbi elméletnek, hogy a különböző óceáni áramlatok felmelegítették a sarkvidékeket és lehűtötték a trópusi területeket. A bristoli kutatók szerint ehelyett az egész Föld jó pár fokkal melegebb volt.

Ezek az eredmények összhangban vannak azokkal a korábbi javaslatokkal, mely szerint a szén-dioxid szintje akkoriban sokkal magasabb volt a mainál, és így több hőt csapdába tudott ejteni a Föld felszínén.

A vizsgálat az apró tengeri egysejtűek, a plankton foraminiferák vázainak a tanulmányozásán alapult. Fosszilis maradványaikat egymástól távoli lelőhelyekről, például Tanzániából és Mexikóból gyűjtötték. Az iszapos üledékekből származó minták részben a kréta időszak végéről (69-65 millió éve: ez volt a dinoszauruszok uralkodásának a vége), részben az eocénből (54-38 millió éve: ekkor már nem éltek dinoszauruszok a Földön, helyüket átvették a korai emlősállatok) származnak.

A vizsgálat során a különböző oxigénizotópok arányát tanulmányozták a mintákban. Ehhez olyan, ma már jól bejáratott módszert használtak, amely segítségével következtetni lehet annak a víznek a hőmérsékletére, amelyből az egykori élőlény kiválasztotta a karbonátos héját. Az új adatok szerint az óceánok sokkal melegebbek voltak, mint amit a korábbi hasonló vizsgálatok emlegettek.

Ugyanezzel a módszerrel korábban viszonylag hűvösebb hőmérsékletet állapítottak meg. A bristoliak szerint a korábbi kutatókat az ősmaradványok gyenge megtartási állapota vezette félre. Szerintük ugyanis csak a kitűnően megőrződött minták mutatják meg a valódi hőmérsékletet, ami gyakran meglepően magas volt.

Az új adatok arra is figyelmeztetnek bennünket, hogy jobban törődjünk a jelenlegi globális felmelegedés várható következményeivel. A kutatók szerint viszont most eltérő a változás sebessége. Ha a hőmérséklet olyan gyorsan emelkedik, mint azt néhány kutató feltételezi, akkor lehet, hogy nem lesz elegendő idő az alkalmazkodásra, aminek a következménye csak egy tömeges kihalás lehet.

Dulai Alfréd

Ajánlat:

Bristol Egyetem