A biztonságosabb árvízvédelemért

Vágólapra másolva!
Kísérleti távérzékelési rendszer működik a Körösök völgyében.
Vágólapra másolva!

Miért éppen távérzékelés?

A Körösök völgye térségünk egyik leginkább árvízveszélyes területe. Gyakran alakulnak ki magas árhullámok, de ami a fő veszélyt jelenti: igen gyors a lefolyás, az ár nagyon gyorsan, 6-12 óra alatt elérheti hazánk területét.
Az árvízvédelemben alapvető jelentőségű, hogy legyen idő a szükséges védelmi intézkedések megtételére. Ez sokszor hosszabb időt vesz igénybe, például egy szükségtározó megnyitásának előkészítéséhez, egy esetleges kitelepítés végrehajtásához 36 óra szükséges és akár milliárdos költségeket is igényelhet. De fontos dolog az ártéren folyó munkák időben történő felfüggesztése, vagy az ott lévő gépek, értékek kimenekítése, melyre gyakran csak órák maradnak.
Világos, hogy az eredményes védekezés és a költségkímélő megalapozott döntés alapja a maximális időelőny biztosítása, azaz a csapadékhullás minél előbbi detektálása, mennyiségének megmérése és az ebből eredő lefolyás gyors kiszámítása. Külön probléma, hogy váratlan éjszakai veszélyhelyzet esetén automatikus riasztás kibocsátására is szükség lehet.
A csapadékmérés hagyományos rendszere igen kevés helyen méri a csapadékot, ráadásul alaphelyzetben csak 12 ill. 24 óránként történik az adatok továbbítása. A folyók romániai vízgyűjtő területe 15 ezer négyzetkilométer, amelyen mindössze 9 darab, a Vízügy felé is naponta jelentő csapadékmérő állomás található.
A hagyományos mérőhálózat fejlesztésének megvannak a költség- és egyéb korlátjai, a hazai és a romániai mérőrendszerek vonatkozásában is.
A legbiztosabb megoldásnak a távérzékelési módszerek alkalmazása kínálkozik. Ennek előnye, hogy a megfigyelés késleltetési ideje minimális, a terület egy központi, magyarországi operatív helyről ellenőrizhető. A rendszer beruházási és működtetési költségei relatíve igen kedvezőek. Alapvető, hogy a vízgyűjtőre lehullott csapadék mennyisége a nagy változékonyság miatt kevés mérésből nagyon rosszul becsülhető. Ezen is sokat segít a távérzékelés, ugyanis a teljes területre térben és időben nagy részletességgel tud adatokat szolgáltatni. Így a csapadék lefolyási modellek segítségével jól kiszámíthatóvá válik az egyes völgyekbe jutó víz mennyisége, az árhullámok kialakulása.

Nehézségek a távérzékelési módszerek alkalmazásában

Ideális megoldás lenne a távérzékelés, ha nem lennének az alkalmazásában nehézségek. A fő problémát a rendszer kalibrációja jelenti: meg kell határozni, hogy az észlelt adatokhoz mekkora csapadékmennyiségek tartoznak, ill. az adott csapadékhullás esetén mekkorák a tényleges lefolyások.
Az alkalmazott távérzékelési eszközök a meteorológiai műhold és radar. A csapadék megfigyelésére elsősorban a radar alkalmas, bár a műholdnak is jelentős szerepe van a helyzet értékelésében, de ez inkább csak a felhőzetet látja.
A radar néhány percenként képes képet készíteni, a felbontása pedig jobb, mint 1 km, a csapadék részecskékről visszaverődő radar hullámok pedig jól jellemzik a csapadék intenzitását. Ez a kapcsolat azonban az eszközök és a légkör állapotának folyamatos változása miatt gyakori újraszámolást, kalibrációt igényel, mely csak egy bizonyos, változó pontossággal végezhető el. Márpedig a rendszer alkalmazhatóságának pont ez a kulcskérdése.
Szükség van olyan módszerek fejlesztésére, melyekkel ez a pontosság tovább javítható.

A megoldás: az intelligens feldolgozási folyamat

A kísérleti módszer lényege, hogy a radarképeken megjelenő foltokban ne egyszerűen jelintenzitás értékeket lássunk, hanem egy csapadék objektumot, amelynek önálló "élete" és tulajdonságai vannak. Ha a csapadék objektumot helyesen fel tudjuk ismerni, akkor tulajdonságainak figyelembe vételével lényegesen javíthatjuk a hozzá tartozó csapadék kapacitások pontosságát és megbízhatóságát.
A módszer alkalmazásához korszerű informatikai háttérre van szükség, mely lehetővé teszi a nagy mennyiségű képi adat interaktív feldolgozását.
A kísérleti rendszer a gyulai Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóságon (KÖVÍZIG) működik. A rendszer fejlesztését az ICI Interaktív Rt és a KÖVÍZIG szakemberei végzik. A projektet az Oktatási Minisztérium, nyertes pályázat keretében, jelentős összegekkel támogatja.

Ajánlott linkek:

www.icicom.hu/oktminfo.htm
www.icicom.hu/kovizig.htm
www.om.hu