A Colima-tűzhányó nem szunnyad tovább

Vágólapra másolva!
A legaktívabb mexikói vulkán 1999-ben működött utoljára, ám az elmúlt hetek eseményei alapján valószínű, hogy megint kitörés várható.
Vágólapra másolva!

A biztonságos tűzhányó a kialudt tűzhányó, amely valamikor a múltban véglegesen befejezte működését. Számos inaktív vulkán azonban csak szunnyadó állapotban van, s egykori tevékenysége bármikor kiújulhat.

A 3820 méter magas Colima aktivitásáról először 1560-ban készítettek feljegyzéseket, amelyet azóta több mint 25 további működési fázis követett. Legutóbbi "nagy kitörése" 1913-ban történt, amelynek során egy 500 méter mély kráter jött létre a vulkáni hegy tetején, miközben az oldallejtőin végigszáguldó izzófelhők még 130 kilométeres távolságban is hamut szórtak a felszínre.

Ezt követően a Colima 1999-ben mutatta meg erejét, egy több mint 8 ezer méter magasra lövellt hamuoszlop és a vulkántól mintegy 5 kilométeres távolságra lehullott forró sziklatömbök formájában. Ekkor közel 500 ember kitelepítése történt meg, mivel több mint 300 000 ember él a tűzhányó 25 kilométeres környezetében.

Működése az utóbbi három évben szinte folyamatosan foglalkoztatja a vulkanológusokat, aktivitása az 500 kilométerre keletre lévő Popocatepetlét is túlszárnyalja, amely utóbbi vulkán a közel 20 milliós népességű Mexikóváros felett magasodik. A szakemberek szerint február elején is igen forró volt a helyzet. Sokan két napon belül katasztrofális eseményre számítottak, ezért már akkor megkezdték az újabb kitelepítéseket.

Az azóta történt elcsendesedés azonban csak átmeneti volt, s a felerősödött szeizmikus tevékenységen alapuló előrejelzések szerint a kitörés május végére várható - állítják a vulkanológusok. Ezért elővigyázatosságból megint több száz embert telepítettek ki a hegy 12 kilométeres körzetéből.