Előkerült a miniatűr T. rex első csontváza

Vágólapra másolva!
Hosszú és keskeny sípcsontja alapján a mintegy 6,5 méteres Nanotyrannus a kréta időszak gepárdja lehetett - már amennyiben valóban létezett.
Vágólapra másolva!

Az új dinoszaurusz-lelet talán segít eldönteni, hogy létezett-e egyáltalán a Nanotyrannus, vagy csak egy fiatal Tyrannosaurusnak adtak más nevet. Az illinoisi Rockford múzeumának paleontológusai feltételezéseik (és reményeik) szerint egy csaknem teljes Nanotyrannus csontvázát találták meg. Ez kisebb és gyorsabb, de hasonlóan vérengző húsevő lehetett, mint a nagyobb és ismertebb rokona, a Tyrannosaurus.


Forrás: ORIGO



Nanotyrannus lancensis (kép: Todd Marshall)


Nanotyrannus (Dinosaurus.net)http://www.dinosaurus.net/genera/nanotyrannus.htmTovábbi linkek dinoszauruszokrólhttp://vizsla.origo.hu/static/tudomany/termeszettudomany/ur-_es_foldtudomanyok/paleontologia/dinoszauruszok/

A rockfordi kutatók azonban a fogak vizsgálata alapján biztosak benne, hogy Nanotyrannust találtak Délkelet-Montanában. Szerintük ugyanis a Nanotyrannus fogai vékonyak és borotva-szerűek, a zsákmány húsának a felszeleteléséhez alkalmazkodtak. Ezzel szemben a T. rex nagyobb és lekerekítettebb fogakkal rendelkezik, amelyekkel át tudta lyukasztani az áldozat bőrét, és a csontokat is keresztül lehetett velük harapni. Ráadásul az új példány szerintük határozottan nem fiatal egyed: néhány csigolyája egyesült, és a három medencecsont is egyetlen csonttá olvadt össze, ami csak a felnőttekre jellemző.

A "Jane" névre hallgató dínó mintegy 65-68 millió évvel ezelőtt élt, vagyis nem sokkal a dinoszauruszok kihalásához vezető meteorit-becsapódás előtt. Hosszú és keskeny sípcsontja alapján Robert Bakker a kréta időszak gepárdjának nevezte a mintegy 6,5 méteres Nanotyrannust.

"Jane"-t egyébként még 2001 júniusában fedezte fel a paleontológusokat kísérő két önkéntes dinoszauruszvadász. Egy sziklafal aljában pillantották meg a 15 cm hosszú lábujjcsontját, majd feljebb megtalálták a falban az alsó végtag és a medence keresztmetszetét, ami arra utalt, hogy a váz jelentős része megtalálható a kőzet belsejébe ágyazódva. Megjelölték a helyet, de csak egy évvel később, 2002 májusában tudtak visszatérni a szükséges engedélyekkel, lapátokkal és önkéntes segítőkkel felfegyverkezve. A 2001-ben kiszedett lábujjcsontok alapján még arra gondoltak, hogy egy Struthiomimust találtak, ami egy gyorsan futó, struccszerű ragadozó dinoszaurusz volt. Amikor azonban megtalálták az alsó állkapcsot, akkor a fogak alapján egyből felismerni vélték a Nanotyrannust.

A csontváz jelentős része még abban a hatalmas kőzettömbben van, amit teherautóval szállítottak Illinoisba. Azonban már eddig is ki tudtak szabadítani 80-90 csontot, köztük a határozáshoz nagyon fontos bordákat, csigolyákat, alsó állkapcsot fogakkal, láb- és koponyacsontokat. A csontváz teljes kiszabadítása után feltehetően kiderül, hogy létezik-e egyáltalán a Nanotyrannus. De az is jelentős eredmény lesz, ha a kutatók a juvenilis T. rex mellett törnek lándzsát. Ez ugyanis azt jelentené, hogy a fiatal állat csontváza nagyon jelentős eltéréseket mutatott a felnőttekhez képest.

Dulai Alfréd