Regenerálódott a hévízi gyógytó

Vágólapra másolva!
Egy-két éven belül teljesen regenerálódik a hévízi gyógytavat tápláló források hozama, a víz minősége már most is kifogástalan - hangzott el a tó mai állapotát elemző tudományos ülésen Hévízen csütörtökön.
Vágólapra másolva!

Forrás: MTIAz 1990-es évek elejétől megszüntetett nyírádi bauxitbányászat és karsztvíz-kivétel alig 10 év alatt a szakértők által várt eredményt hozta - állapították meg a hévízi fórum előadói.

Liebe Pál, a Vituki Hidrológiai Intézetének igazgatója elmondta: 2001-2002-re teljesen eltűnt a természetes tavat valamikor veszélyeztető depresszió. Így jelenleg másodpercenként 480 liter a tápláló barlangforrások átlagos vízhozama, amely egy-két éven belül várhatóan eléri az 550 litert.

A vezető hidrológus ugyanakkor felhívta a figyelmet: a vízgyűjtő területen és az üdülővárosban sem tanácsos több vízkivételi engedélyt kiadni a bő vízhozam és a gyógyhatás további megőrzése érdekében. A nagy pontosságú, ultrahangos hozammérési adatokkal, valamint az utóbbi hat év 30,2 Celsius-fokos vízhőmérsékleti átlagával igazolta az előbbi megállapításokat Böcker Tivadar hidrogeológus.

Hévíz

A Zala megyei Hévíz fürdőkultúrájának alapjait a XVIII. század végén teremtették meg. Azóta a gyógyvízű tó világhírű lett. A 4,6 hektáros vízfelülettel rendelkező tó vize 32 Celsius fokos és jótékonyan hat a mozgásszervi betegségben szenvedőkre. Évente mintegy egymillió vendég keresi fel a tavat, közöttük sok az osztrák és a német turista.

További friss kutatási beszámolókból kitűnt, hogy a biztonságos vízmennyiséggel és -hőmérséklettel együtt teljesen állandósult a tucatnyiféle gyógyhatást biztosító nyomelem-, szervesanyag- és radontartalom is. Precíz vizsgálatok sora igazolja a világon szintén egyedülálló különleges tőzeges gyógyiszap összetételének és hatásának változatlanságát.

Több tudós is indítványozta: a természetes állapotok és a környezet további megőrzése érdekében mielőbb elkülönítendő a gyógy- és rehabilitációs kórház területe a beépített üdülővárosi övezettől.

Tardy János miniszteri biztos a fórumon bejelentette: az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottsága már felvette a világörökség-jelöltek listájára a hévízi természetes gyógytavat és környezetét, a Tapolcai-medence vulkáni kúpjaival s a Tihanyi-félsziget különleges részeivel együtt.