Klímaváltozás és a Balaton: kutatás uniós támogatással

Vágólapra másolva!
Az európai nagy tavak vízminőségét és vízhasználatát érintő kutatás kezdődött a kontinens számos tavánál, így a Balatonnál is. A vizsgálatot az Európai Unió támogatja.
Vágólapra másolva!

Forrás: MTIA Clime nevet viselő nemzetközi kutatásban Anglia négy, Ausztria, Észtország, Svédország és Finnország három-három, Írország, Németország és Svájc két-két tavát, Magyarországon pedig a Balatont vizsgálják a kutatók. A kutatás a globális felmelegedésnek nevezett folyamat európai tavakra gyakorolt hatását igyekszik feltérképezni - magyarázta Padisák Judit egyetemi tanár, a Veszprémi Egyetem biológiai intézetének vezetője.

A klímaváltozással kapcsolatos vizsgálatban a Veszprémi Egyetem limnológia, valamint környezet- és földtudományi tanszéke, illetve a Budapesti Műegyetem vízi közmű- és környezetmérnöki tanszéke vesz részt Magyarországról. A nemzetközi kutatásban összesen 9 ország 17 intézete vállal szerepet. A vizsgálat összköltsége 6 millió euró.

Az együttműködő egyetemek, kutatóintézetek 2001 végén nyújtották be pályázatukat az Európai Unióhoz. A pályázat elfogadása után a közelmúltban, Angliában rendezték a tudományos vállalkozást elindító első szakmai tanácskozást. A 2003-2006 között megvalósuló kutatás eredményeinek gyors és hatékony hasznosítása érdekében az Európai Unió megkövetelte az úgynevezett végfelhasználó szervezetek bevonását is a vizsgálatba. A gazdasági társaságoktól (például a vízművektől), a térségi szervezeteken (a regionális fejlesztési tanácsokon és tartományi önkormányzatokon) át az országos hatáskörű intézményekig (köztük az érintett minisztériumokig és a halászati felügyeletig) terjedő felhasználói kört Magyarországon a Balaton Fejlesztési Tanács képviseli.

A magyar kutatók a tó és a vízgyűjtő terület adatait elküldik a svéd királyi meteorológiai intézetnek, ahol modellezik a föld felmelegedése miatt várható változásokat - monta Padisák Judit. "A svédek így majd előre tudják jelezni, mi várható a Balatonnál a következő évtizedekben, mert a globális felmelegedés nem egyformán jelentkezik majd mindenütt - tette hozzá a veszprémi egyetemi tókutató tanszékének vezetője. Az Európai Unió támogatásával 2006-ig megszülető előrejelzés lehetővé teszi majd, hogy a Balaton környékén élők és a tó vizét valamilyen módon hasznosítók felkészülhessenek az esetleges éghajlati változásokra.