Megjelentek a dínó-robotok

Vágólapra másolva!
A dinoszauruszok mozgásának rekonstruálásához a legújabb módszer az élethű dínó-robotok építése.
Vágólapra másolva!
Forrás: mit.edu - Peter Dilworth
Troody félkész állapotban

A legjobb úton haladunk abban az irányban, hogy a hagyományos dinoszaurusz kiállításokat hamarosan felváltsák az életszerű, mozgó dínó-robotok, amelyek ugyanúgy mászkálnak és viselkednek, mint a 100 millió évvel ezelőtt élt állatok. Peter Dilworth két éve készítette el a madárszerű, húsevő Troodon hasonmását Bostonban, ami mintegy 75 millió évvel ezelőtt rohangált a Földünkön, a kréta időszak végén. Dilworth csapata most a négy lábon járó Protoceratops tervezését végzi. A malac méretű, szarvakkal rendelkező állat szintén a kréta időszakban élt. A hosszabb távú tervek között szerepel a sokak kedvencének számító Tyrannosaurus "életre keltése".

Könyvajánló: Dinoszauruszok/tudomany/fold/20030205konyvajanlo.html

A robotok készítői azt remélik, hogy alkotásaikkal nem csak a gyerekeket fogják elkápráztatni, hanem a kutatóknak is segítenek jobban megérteni, hogyan viselkedtek és mozogtak hajdanán a dinoszauruszok. (Sőt, nem mellékes körülmény, hogy munkájuk talán azt is előmozdítja, hogy a mozgássérült embereknek jobban használható műlábakat tudjanak készíteni). A múzeumok szempontjából persze az a legfontosabb szempont, hogy ezek a robotok új lendületet adhatnak az egyébként sem elhanyagolható dínó-őrületnek.

Troody-val hat évig vajúdtak

Forrás: mit.edu - Peter Dilworth
Troody ugrás-tesztje

A Troody-nak becézett Troodon elkészítése nem kevesebb, mint 6 évig tartott. Maga az állat nem volt túl nagy (4,5 kg súlyú, 45 cm magas, 1,3 méter hosszú), a kültakaró azonban nagyon bonyolult belső felépítést rejt. Szinte megszámlálhatatlan csavar, rúgó és egyéb alkatrész található a robot belsejében, nem is beszélve a bonyolult elektronikus vezérlésről. Az egyik legnehezebb probléma az életszerű testtartás és mozgás megvalósítása, amihez biztosítani kellett az ízületek rugalmasságát. A merev mozgás kiküszöbölésével a robot sokkal simábban és gördülékenyebben tud mozogni. A rendszer érzékelők segítségével méri az izületeknél elhelyezkedő rúgókra ható erőt, hogy ez mikor ér el egy előre beprogramozott értéket.

Forrás: iupui.edu
Így festhettek az igazi troodonok

A kutatók beillesztettek egy kis számítógépet az állat mellkasába, ami kapcsolatban áll az állat testében elhelyezett számtalan érzékelővel. A berendezés működése kicsit hasonlít az emberi idegrendszerre: a központi számítógép feldolgozza az érzékelőktől másodpercenként beérkező több száz jelet, annak érdekében, hogy a robot megálljon a lábain és életszerűen mozogjon. A robotok "agyának" továbbfejlesztése még folyamatban van. A lehetőségek persze nagyon széles skálán mozognak, hiszen egy kezdetleges rovar értelmi képességeitől kezdve, akár Einstein szintű briliáns gondolkodás is lehet a végcél. A kutatók önkritikusan megállapították, hogy az eddig épített dínó-robotok értelmi képességei ezen a skálán még csak körülbelül a kenyérpirító szintjén állnak. Mindenesetre ez is óriási előrelépésnek számít az egy helyben álldogáló csontvázakhoz képest.

Dulai Alfréd