Jelentkezz önkéntesnek a mocsári teknősökhöz!

Vágólapra másolva!
A WWF Magyarország 2002. tavaszán indította el programját, amelynek célja a mocsári teknős (Emys orbicularis) védelme.
Vágólapra másolva!

Forrás: wwf - Zsila SándorEz a páncélos hüllő ma még jelentős számban él Magyarországon, de számtalan veszély leselkedik rá: a közúti forgalom, a vizes élőhelyek csökkenése és a hobbiállattartók serege. A WWF Magyarország ezért önkéntesei segítségével országos szintű állomány- és élőhelyfelmérésbe kezdett. A tavalyi évben beérkezett adatok alapján készült el az a térkép, amely a hazai állomány eloszlását mutatja. Ahhoz, hogy még pontosabb információkhoz jusson a szervezet, idén is várják a lakosság segítségét. Miután a megfigyelésen alapuló adatok rendelkezésre állnak, a legérzékenyebb területeken az élőhelyek védelmét segítő gyakorlati munkába fognak a természetvédők. A sárga pettyekkel tarkított kis állat védelmét figyelemfelhívással is elősegítik.

A WWF 2002. nyarán Budapesten, a XVI. kerületben található Naplás-tónál kialakított egy modellterületet, amely a mocsári teknősök védelmét és kutatását szolgálja. Ez alkalommal szereltek fel először Magyarországon rádióadókat mocsári teknősökre, hogy nyomon követhessék mozgásukat, és megismerhessék vadászó-, napozó-, telelőhelyeiket. A tó partja körül húzódó nádszegély elé jelképes bójasort húztak ki, hogy zavartalanabbá tegyék a teknősök életét. Néhány napozóhelyet is kialakítottak, s egy információs táblát állítottak a tó frekventált helyére, az oda látogatók tájékoztatása érdekében. A teknősök élőhelyéül szolgáló Naplás-tó és környéke természeti értékekben igen gazdag, 1997 óta védett terület, ám kedvelt kiránduló- és horgászterület is egyben. Élővilágára az emberi jelenlét erős hatással van, ezért az itteni tapasztalatok nagyban segíthetik a hasonló, érzékeny területeken a mocsári teknős védelmét.

A mocsári teknős

Hazánk egyetlen őshonos teknősfaja. Magyarországon elsősorban síkvidéken fordul elő, lassú folyású vizekben, holtágakban, csatornákban vagy tavakban találkozhatunk vele. Kedveli az iszapos, vízi növényzettel benőtt vizeket. Áprilisban jön elő a telelésből, májusban párzik. Nappal a vízparton vagy a vízből kiemelkedő ágakon napozik, éjszaka jár vadászni. Rovarokkal, csigákkal, férgekkel, kétéltűekkel és halakkal táplálkozik. Félénk állat, a legkisebb neszre a vízbe ugrik. Védekezésül a fejét, a lábait és a farkát is be tudja húzni a páncélba. Október végén, november elején kezd telelni, legtöbbször az iszapba ássa magát. A fiatal állatok természetes ellensége a róka, a vaddisznó és a borz, amelyek a teknős tojását is előszeretettel fogyasztják. A nagyobb, kifejlett egyedeket esetenként a rétisas ejti zsákmányul.

A WWF Magyarország Mocsári Teknős Védelmi Programjához önkéntes partnereket keres. A felmérés adatlapos módszerrel történik, vagyis a fajra, élőhelyére és a faj előfordulására vonatkozó kérdéseket tartalmazó adatlapot kapnak a jelentkezők, amelyet terepi megfigyelések alapján kell majd kitölteni és visszaküldeni. Az ország minden részéről várják a leendő résztvevőket. A programra Bera Márta programvezetőnél lehet jelentkezni a marta.bera@wwf.hu e-mail címen, az (1)214-5554/118-es telefonszámon vagy a WWF Magyarország címén (1124 Budapest, Németvölgyi út 78/B), személyesen.

WWF Magyarország