Kóborló ritka madárvendégek Csongrádban

Vágólapra másolva!
A Magyarországon ritkán megforduló fakó rétihéja, füles vöcsök és rövidcsőrű lúd feltűnése keltette fel a madarászok érdeklődését a napokban Csongrád megyében.
Vágólapra másolva!

Mészáros Csaba, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület megyei titkárhelyettese arról számolt be, hogy a dél-alföldi élőhelyeikre tömegesen érkező vándormadarak között tűnt fel a fakó rétihéja, füles vöcsök és a rövidcsőrű lúd.

Közlése szerint a Körös-Maros Nemzeti Park fennhatósága alá tartozó, Hódmezővásárhely és Orosháza között lévő nagykopáncsi pusztán bukkant fel a fakó rétihéja. Ez a faj Magyarországon azért számít ritkaságnak, mert évente mindössze egy-két alkalommal figyelhető meg. Költőhelye Belső-Ázsia mérsékelt övi részein van, telelő területe pedig Dél-Ázsia és Afrika.

A füles vöcsök - amely már nászruhát öltött - a szegedi Fehértó halastavain jelent meg. Miután a tengerpartok vonuló madara, ritkán kóborol a kontinens belsejébe, költőterülete Eurázsia és Észak-Amerika. A füles vöcsök nevét a fején található arany színű tolldíszről kapta.

A Pusztaszer melletti Büdösszéken egy rövidcsőrű lúd, Grönland, Izland és a Spitzbergák fészkelő madara tartózkodott néhány napig. A telet főként a Brit-szigeteken, valamint az Északi-tenger partvidékén tölti, ezért érdekes, hogy ilyen messzire elvándorolt eredeti élőhelyétől.