Fiókban rejtőzködő ősdínó

Vágólapra másolva!
Minden idők legnagyobb szárazföldi állatainak közvetlen ősére bukkantak rá, a Dél-Afrikai Egyetem gyűjteményében. A leletet 20 éve már azonosították - tévesen.
Vágólapra másolva!

Az egykori két tonnás állat maradványai már több mint 20 éve pihentek a johannesburgi egyetem gyűjteményének fiókjaiban, most viszont kiderült, hogy az 1981-ben talált csontok a jelenleg ismert legkorábbi Sauropoda maradványokat képviselik.

A Sauropodák hatalmas testű növényevő hüllők, melyek a földtörténeti közéidő jura időszakában voltak gyakoriak a Földön. A most vizsgált fosszíliák 215 millió éves üledékes kőzetekből kerültek elő. Az eddigi legkorábbi Sauropodaként ismert Isanosaurus-ra 210 millió éves rétegekben bukkantak rá Thaiföldön. Az új fajként leírt Sauropoda korának legnagyobb szárazföldi állata lehetett: becslések szerint 1800 kg súlyú és 8-10 méter hosszú volt.

Forrás: ius.eduA 20 éve begyűjtött és elfeledett felfedezésre különös módon került sor: egy dél-afrikai paleontológus a közelmúltban vette észre a gyűjtemény tanulmányozása során, hogy ezeket a csontokat bizony félrehatározták. A leleteket az első leltározás során a Prosauropodákhoz sorolták. Ehhez minden bizonnyal hozzájárult, hogy az Antetonitrus ingenipes névre elkeresztelt állat eléggé kis termetű volt a később élt rokonokhoz képest. A legnagyobb és egyben talán a legnehezebb Sauropoda az Argentinosaurus volt, amely akár 100 tonna súlyú is lehetett.

A Sauropodák voltak az első dinoszauruszok, amelyek négy rövid, de egyenlő hosszúságú lábon vándoroltak, táplálékukat keresve. Elődeik, a Prosauropodák esetében viszont az elülső végtagok rövidebbek voltak a hátsóknál, és a növényevők mellett dögevők is előfordultak közöttük. Az Antetonitrus ugyan még nem volt óriás termetű, mégis sok mindent elárulhat a Sauropodák óriásnövésének kialakulásáról.

Dulai Alfréd