Vágólapra másolva!
Mesterséges keltetéssel sikerült szaporítani a világ egyik legnagyobb papagájfajának számító jácintkék arát a Fővárosi Állat- és Növénykertben.
Vágólapra másolva!

Forrás: University of CaliforniaA Kós Madárházban már évek óta látható a trópusi vidékek e veszélyeztetett madárfaja, amelynek jácint-kobeltkék tollruhát viselő egyedei már többször raktak tojást, azok azonban rendre terméketlennek bizonyultak vagy összetörtek - ismertette Hanga Zoltán szakasszisztens.

Tájékoztatása szerint az állatkert munkatársai párhuzamos programot dolgoztak ki a tavaszi tojások keltetésére: a természetes és a mesterséges módszert is kipróbálták. Az előbbi nem járt sikerrel, a keltetőgépben kiköltött tojásból azonban május 26-án kikelt a várva várt fióka, amely akkor 20,6 grammot nyomott. A mesterséges nevelést az intézmény két gondozója vállalta.

Mostanra minden remény megvan arra, hogy a fióka rendben felcseperedik - közölte Hanga Zoltán, hozzátéve, hogy a gondozók szerint egy-két hónapon belül a közönség is láthatja a madarat.

Jácintkék arahttp://www.parrotland.hu/internet/new/parrotland.nsf/NFlPictures/Anodorhynchus+hyacinthinusLinkek papagájokról a Katalógusbanhttp://vizsla.origo.hu/katalogus/tudomany/termeszettudomany/elettudomanyok/biologia/allatok/madarak/papagajok/

A jácintkék ara Dél-Amerikában, közelebbről Brazília, Paraguay és Bolívia trópusi erdőségeiben, mocsaras vidékein és pálmaligeteiben őshonos.

A szabad természetben élő populáció összes egyedszámát 3-4 ezerre becsülik, állatkerti körülmények között mintegy négyszáz példány él. Mivel a kifejlett állatoknál a fejtetőtől a faroktollak végéig mért testhossz akár az egy métert is meghaladhatja, a jácintkék arát szokták a legnagyobb papagájfajként emlegetni, bár a kakapo nevű talajlakó papagájfajt nagyobb testtömeg jellemzi - ismertette a szakasszisztens.