Marokkói dínó amerikai rokonsággal

Vágólapra másolva!
Egy eddig ismeretlen dinoszauruszfaj maradványaira bukkant egy nemzetközi kutatócsoport Marokkóban.
Vágólapra másolva!

A kutatók az elmúlt három évben a Tazudasaurus naimi névre keresztelt őslény koponyacsontját, csigolyamaradványait és farokcsontjait ásták ki több különböző lelőhelyen az ország déli részén. A maradványok között előkerült egy állkapocstöredék is, 17 foggal.

A felfedezésben részes Philippe Taquet francia paleontológus, a párizsi természettudományi múzeum igazgatója tájékoztatása szerint a növényevő, kilencméteres dínó körülbelül 180 millió évvel ezelőtt, a közép-jura időszakban élt a Földön. A Tazudasaurus naimi ezzel a valaha talált legrégibb dinoszauruszmaradványok egyike.

A lelet azért különleges, mert az említett időszakból származó dinoszauruszcsontokat eddig csak Észak-Amerikában találtak. Az új faj valószínűleg az észak-amerikai fajok rokona. A Sauropodák hosszú nyakú, hosszú farkú, viszonylag kis fejű növényevők voltak, a feltételezések szerint több fajuk "lábujjhegyen" járva közlekedett.

Kétszámillió évvel ezelőtt az Atlanti-óceán még nem létezett, így a most talált Tazudasaurus szabadon járhatott-kelhetett azon az összefüggő földterületen, amit ma már az óceán választ ketté - magyarázta Dale Russell, az észak-karolinai természettudományi múzeum vezető munkatársa.

A kutatócsoport időközben visszatért Marokkóba, és további maradványok után kutat. Bizonyos nyomok arra utalnak, hogy ragadozó példányok is éltek a környéken - ismertette Taquet.