Gyepből is megárt a sok

Vágólapra másolva!
Kevesen gondolnák, hogy a zöld pázsit is árthat a környezetnek, azok a legkevésbé, akik szorgos munkájukkal az Egyesült Államok keleti partvidékét végeláthatatlan gyepszőnyeggel terítik be.
Vágólapra másolva!

Az északnyugati Maine államtól Kaliforniáig a zöldellő, gondosan nyírt és locsolt pázsit összterülete 121 380 négyzetkilométer. A nyári hétvégeken 50 millió ember berregteti fűnyíróját, és összesen évi 3 milliárd liter benzint használnak fel. Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Hivatalának becslése szerint a gyepfelületek, kertek, parkok gondozására használt benzinüzemelésű eszközök, fűnyírók, a Magyarországon jószerével ismeretlen, a gereblyét helyettesítő avarfújók és láncfűrészek a városi légszennyeződés 5 százalékáért felelősek.

Az említett terület számos városában a vízfogyasztás kétharmadát a gyepre ellocsolt víz teszi ki. Az amerikaiak évente 31 millió kilogramm rovarirtót permeteznek fűre-fára, díszbokorra, egységnyi területre vetítve tízszer annyit, mint amennyit a farmerek a földjeikre. A nitrogén és foszfortartalmú műtrágyák szennyezik a talajvizet, s ez a tavakban, folyókban, s mint a közelmúltban beszálmoltunk róla, a tengeröblökben az algák elszaporodását segítik elő.

Paul Green, az amerikai természetbarátok társasága, a National Audubon Society szakértője a The Washington Timesnak úgy nyilatkozott, mindenki szeretne magának egy darab pázsitot, a dolgok azonban hovatovább kezelhetetlenné válnak. A kiterjedt, agyonpermetezett gyepszőnyegeken szó szerint még a madár sem jár, mivel nem talál táplálékot, sőt a városokban és környékükön előforduló madármérgezést a biológusok gyepgondozási tünetként emlegetik.

Bíztató jelek

Újabban szerencsére már mutatkoznak a környezetbarát gyepgondozás és kertészkedés jelei is: felkapottak az organikus kertészet fogásait oktató esti tanfolyamok, és a kertépítészek többsége is ezt az irányvonalat ajánlja hirdetéseiben. A szárazabb klímájú nyugati, délnyugati államokban a helyi hatóságok arra buzdítják a családi házak tulajdonosait, hogy fű helyett inkább szárazságtűrő növényeket ültessenek. Kanada számos városában megtiltották a háztulajdonosoknak a pázsit és dísznövények rovar- és gyomirtóval való permetezését és műtrágyázását. Az Egyesült Államokban ilyen tilalom egyelőre csak az iskolákban és a sportpályákon van érvényben, a hobbikertész-iparág azonban máris aggódik a kanadai példa miatt.