ok.hu



Tudomány Föld
SztakiSzótár
Keresett kifejezés:








A rovat hírei


Így szállhatunk fel a jövő vonataira - videó

Ügyetlen szuperorganizmus lehetett a mai élőlények közös őse

Sokkoló módszer a nanopórusos anyagok előállítására

Egyelőre a Föld vezeti a bolygók új listáját

A legősibb csillós egysejtűek fosszíliáit fedezték fel
Gyorskeresés









Meglepő viselkedés delfineknél
2004. október 21., csütörtök, 10:43|Utolsó módosítás: 2004. október 21., csütörtök, 12:09

A cikk betűmérete:kisebbnagyobb

A cetfélék attól függően köröznek úszás közben az óramutató járásával megegyező vagy ellentétes irányban, hogy éppen melyik félgömbön tartózkodnak.


1/2. oldal >>

Forrás: mora.u.
Ajánlat
Dolphins.org
Parázna delfin emberekkel párzana
Linktár
Linkek delfinekről

Alvás közben a delfinek nagy köröket rajzolva úsznak. Egy új tanulmány arra a furcsa tényre világít rá, hogy míg  a déli félgömbön az óramutató járásával megegyező irányban haladnak, addig az északin pont ellentétesen.

A tengeri emlősök folyamatos úszás közben csak agyuk egyik felével alszanak. Azt már korábban is kimutatták, hogy a szabadon és a fogságban élő delfinek egyaránt körben úsznak alvási fázisukban, és ezt számos fajuk az óramutató járásával ellentétes irányban teszi.
Rengeteg találgatásra adott okot, hogy mi ennek az oka. A kutatók is csak feltételezték, hogy valószínűleg azért választják az állatok ezt az irányt, mert anatómiailag nem szimmetrikus az agyuk felépítése.

Most azonban Paul Manger svéd neuroetológus, a dél-afrikai Witwatersrand Egyetemen munkatársa észrevette, hogy minden olyan megfigyelést, amelyben az óramutatóval ellentétes irányú körözést jegyeztek fel, az északi félgömbön végeztek. Ekkor, belső sugallatra, egy videokamerával és egy kávéstermosszal felszerelkezve kiment a helyi delfináriumba, és négy éjszakán át figyelte az állatokat. Meglepődve tapasztalta, hogy a déli félgömbön az állatok alvásidejük 86%-ában az óramutató járásával megegyező irányban úsztak.

Ezek után számára nyilvánvalóvá vált, hogy az úszás iránya nem az állatok agyának anatómiai felépítésétől függ, hanem attól, hogy melyik félgömbön vannak. Viselkedésüket tehát a "globális erők" befolyásolják.


1/2 következő oldal >>

1. Meglepő viselkedés delfineknél

2. Érvek és ellenérvek



Küldje tovább ismerősének!

Írjon nekünk! Médiaajánlat Impresszum Adatvédelem!

Iratkozzon fel RSS-hírcsatornáinkra!



[origo] legfrissebb

Csak gyári memóriákkal fog menni az Xbox
Emelkedéssel nyitottak a New York-i tőzsdék
A nagypapa jobb arc, mint a szerelmes robot
Szirénázva tüntettek a megszorítás ellen a tűzoltók
Varga: A Fiorentina van olyan, mint a Lyon és a Liverpool


Időjárás

Hőmérséklet:
min: 5 , 10 °C
max: 12 , 17 °C

Változékony, hűvös idő
tovább


hirdetés


A jövő zenéje - Contessa


Ókori kincsek

Fosztogatók az Egyiptomi Múzeum felbecsülhetetlen értékű kincseit lopták és pusztították el.

Szabad-e visszaadni Egyiptomnak az emberi történelem felbecsülhetetlen emlékeit?

Igen, már rég kellett volna
Nem
Csak ha rendeződik a helyzet Egyiptomban

A szavazás állása


Fórum

Na akkor írjon már valaki egy bizonyítékot az evolucióra!
Avar topik
Meddig tart a finnugorizmus uralma?
Érdekességek, elgondolkodtató furcsaságok a múlt nyomaiban
Magyar őstörténet


TIPP


szökőár


globális felmelegedés


földrengések


LINKCENTRUM


szex


férfiaknak


nőknek


HETI TOPLISTA


Shakira


Angelina Jolie


Görög Zita


Most keresik a többiek!