ok.hu



Tudomány Föld
SztakiSzótár
Keresett kifejezés:











Jelenjen meg
ön is termékével!


A rovat hírei


Így szállhatunk fel a jövő vonataira - videó

Ügyetlen szuperorganizmus lehetett a mai élőlények közös őse

Sokkoló módszer a nanopórusos anyagok előállítására

Egyelőre a Föld vezeti a bolygók új listáját

A legősibb csillós egysejtűek fosszíliáit fedezték fel
Gyorskeresés









Kipusztulhatnak az albatroszok
2005. január 19., szerda, 9:32|Utolsó módosítás: 2005. január 19., szerda, 12:15

A cikk betűmérete:kisebbnagyobb

Az albatroszok száma az elmúlt ötven évben drámai módon csökkent. Míg korábban minden nyílt vízi halászhajó naplójában szó esett a magányos vándorról, addig mára ezek a bejegyzések igencsak megritkultak.


Forrás: EPA
Szürkefejű albatrosz köröz a tenger fölött Campbell Islandnél
Ajánlat
Már nézhető a neten a világ első albatrosz-versenye
Ajánlat
Greenfo
[origo play]

Nézze meg közelebbről, itt!

Öt évvel ezelőtt 40 szürkefejű albatroszfiókára helyeztek miniantennát, majd 18 hónapon át követték őket jelfigyelő rendszerekkel magányos útjukon. Kiderült, hogy néhány albatrosz hat hét alatt megkerüli a Földet, és szinte hihetetlen, de pontosan ugyanoda érkezik vissza, ahonnan hetekkel azelőtt elindult. Akadtak olyan madarak is, amelyek 18 hónap alatt többször is körberepülték bolygónkat.

"Egyelőre nem tudjuk, hogyan landolhatnak ugyanott. Megszokott útvonalaik ismerete azonban reményt ad a kipusztulás szélére sodródott madarak védelmére" - közölte dr. John Croxall, egy brit kutatócsoport vezetője.

A követőrendszerrel azt is kiderítették, hogy az albatroszok egy része nem rajong a hosszabb távokért. Néhányan csupán lakóhelyük közelében repkedtek, mások csak a telet töltötték az Atlanti-óceánnál.

A megfigyelésnek elsősorban az volt a célja, hogy kiderítsék, hogyan élnek a világ talán legmagányosabb madarai, amelyek mára a kipusztulás szélére sodródtak. A tengerészek csak nagy ritkán találkoznak albatroszokkal. Az óceánon halászó albatroszok beleakadnak a halászok hálóiba, és súlyos sérüléseket szenvednek, ami után már nem képesek a repülésre, és gyorsan elpusztulnak.

Brit szakemberek most azt fontolgatják, hogy az albatroszok kedvelt útvonalain megpróbálják elérni, hogy a halászok mélyhálókkal dolgozzanak, így talán kikerülhető lenne az albatroszok tömeges pusztulása.

Bilkei Bora - Greenfo.hu



Küldje tovább ismerősének!


Írjon nekünk! Médiaajánlat Impresszum Adatvédelem!

Iratkozzon fel RSS-hírcsatornáinkra!



[origo] legfrissebb

Csak gyári memóriákkal fog menni az Xbox
Emelkedéssel nyitottak a New York-i tőzsdék
A nagypapa jobb arc, mint a szerelmes robot
Szirénázva tüntettek a megszorítás ellen a tűzoltók
Varga: A Fiorentina van olyan, mint a Lyon és a Liverpool


Időjárás

Hőmérséklet:
min: 5 , 10 °C
max: 12 , 17 °C

Változékony, hűvös idő
tovább


hirdetés


A jövő zenéje - Contessa


Ókori kincsek

Fosztogatók az Egyiptomi Múzeum felbecsülhetetlen értékű kincseit lopták és pusztították el.

Szabad-e visszaadni Egyiptomnak az emberi történelem felbecsülhetetlen emlékeit?

Igen, már rég kellett volna
Nem
Csak ha rendeződik a helyzet Egyiptomban

A szavazás állása



Fórum

Na akkor írjon már valaki egy bizonyítékot az evolucióra!
Avar topik
Meddig tart a finnugorizmus uralma?
Érdekességek, elgondolkodtató furcsaságok a múlt nyomaiban
Magyar őstörténet


TIPP


szökőár


globális felmelegedés


földrengések


LINKCENTRUM


szex


férfiaknak


nőknek


HETI TOPLISTA


Shakira


Angelina Jolie


Görög Zita


Most keresik a többiek!