Vágólapra másolva!
A Fővárosi Állat- és Növénykert medvéi mint minden nap, tegnap is kijöttek barlangjukból, ám árnyékukat esélyük sem volt látni. A néphit szerint hosszú télre számíthatunk, ha február 2-án a barnamedve meglátja árnyékát és visszatér a barlangba, ám a jóslásra egy állatkerti megfigyelés szerint amúgy is sokkal inkább a jegesmedvék lennének alkalmasak.
Vágólapra másolva!

A budapesti állatkert medvéinek kifutója északnyugati tájolású, így azt csak délután éri a nap. Ezért bármilyen napos is a reggel, a medvéknek nincs módjuk megijedniük saját árnyékuktól. A néphit szerint a barnamedvék "alkalmasak" az időjóslásra. Az Állatkert ugyan nem tart barnamedvéket, de a célnak ugyanúgy megfelelne Sheriff és Sára, az észak-amerikai grizzly-pár - mondta el Hanga Zoltán, a kert szakmai és sajtóreferense. Sőt, a 60-as években a Budapesti Állatkertben végzett vizsgálat kiderítette, hogy az időjóslásra a barna mackóknál sokkal alkalmasabbak lennének a jegesmedvék, náluk ugyanis a hőmérséklet függvényében változik a fürdőzési aktivitás. A jegesmedvék a meleg közeledtével gyakrabban, a hideg érkezte előtt pedig ritkábban fürdőznek, s ezzel 1-2 nappal előre képesek "megjósolni" az időjárásban bekövetkező változást.

"A mi éghajlatunkon és főleg az állatkertben nincs szó valódi téli álomról. Kétségtelen, hogy a medvék aktivitása csökken, azonban a vadon élő állatok sem a hideg, hanem a táplálékhiány miatt menekülnek álomba. Az állatkertben minden nap etetjük a medvéket is, így ők naponta előjönnek barlangjukból" - mondta Hanga Zoltán. "Medve ide, vagy oda, bízzunk inkább a meteorológusok előrejelzéséiben" - mondta végezetül a sajtóreferense.

A meteorológusok szerint folytatódik a tél, legalábbis a következő hét napon, amikor csípős éjszakák s fagypont körüli nappali hőmérséklet várható. Változékony, párássággal, ködfoltokkal, hószállingózással "tarkított" időjárásra, a következő hét elején pedig csapadékra, ónos esőre kell számítani.