Titokzatos ragadozót láttak Borneón

Vágólapra másolva!
Egy új, eddig még ismeretlen ragadozó emlősfajt fedeztek fel Borneó sűrű erdeiben  - állítják a WWF nemzetközi természetvédelmi szervezet kutatói. A házimacskánál alig nagyobb, sötétvörös bundájú és hosszúfarkú állatról mindössze két éjszakai felvételt sikerült készíteni fotócsapda segítségével. Amennyiben bebizonyosodik, hogy valóban új fajjal állunk szemben, több mint egy évszázad után ez lesz az első alkalom, hogy újabb ragadozófajra bukkannak a trópusi szigeten.
Vágólapra másolva!

A WWF szakemberei még vizsgálják, vajon tényleg új fajról van-e szó. Remélik, hogy többet tudnak meg róla, ha sikerül elfogni egy élő példányt. Az állatról készült fotókat, amelyeken úgy néz ki, mintha átmenet lenne egy róka és egy macska között, megmutatták a helybélieknek, de senki sem látta korábban ezt a teremtményt. Konzultáltak a borneói vadvilág szakértőivel is, akik közül néhányan úgy vélik, leginkább egy lemurra hasonlít, ám többek szerint nem más, mint egy eddig ismeretlen ragadozófaj.

A WWF attól tart, hogy a titokzatos, apró fülekkel és hosszú hátsó lábakkal rendelkező állat kipusztul, mielőtt még sikerülne azonosítani az indonéz kormány ugyanis épp ez év júliusában jelentette be, hogy az állat élőhelyén, a Borneó szívében fekvő indonéz Kayan Mentarang Nemzeti Park hatalmas kiterjedésű hegyvidékén a világ legnagyobb pálmaolaj ültetvényét hozzák létre. A beruházás elpusztítaná az erdőt, az élővilágot, és beláthatatlan következményekkel járna a helyi lakosok számára is. A pénzügyileg a Kínai Fejlesztési Bank által támogatott projekt 1,8 millió hektárnyi területet érintene - ez Hollandia felével azonos terület.

Környezetvédők eddig úgy tudták, a termékeny humuszréteg hiánya és a meredek hegyvidéki lejtők miatt Borneó középső területein nem fejlesztik tovább a pálmaolaj ültetvényeket. A szakemberek szerint ugyanis 200 méter tengerszint feletti magasság felett már nem gazdaságos pálmaolaj fát ültetni alacsony terméshozama miatt. A sziget szóban forgó területei pedig 1000 és 2000 méter magasságban vannak.

Forrás: WWF

A pálmaolaj fontos gazdasági bevételt jelent Indonéziának és Malajziának. Felhasználási területe igen széles: kozmetikai cikkekben (szappan, tusfürdő, különböző krémek), édesipari termékekben, margaringyártásnál használják, de kísérletek folynak a pálmaolajból készült bioüzemanyag előállítására is. Az elmúlt 25 évben ugrásszerűen megnőtt az ültetvények területe, ma már mintegy 11 millió hektárt borítanak, s a növekvő igények miatt 2020-ra ez a szám várhatóan megduplázódik. A gond az, hogy az ültetvények miatt felbecsülhetetlen értékű esőerdőket irtanak ki, például Szumátra síkvidéki esőerdeit szinte teljes mértékben felégették már e célból.

Forrás: WWF

A WWF a fenntartható és környezetbarát módon kezelt pálmaolaj ültetvények létesítését ösztönzi a térségben, máskülönben hamarosan eltűnnek az utolsó orángutánok, borneói elefántok és sok ezer más értékes állatfaj is. A természetvédelmi szervezet rendkívül fontosnak tartja, hogy a Borneón osztozó három ország (Brunei, Indonézia és Malajzia) összefogásával megőrizze az itt található több, mint 22 millió hektár esőerdőt. Ez a felfedezés is rámutat, hogy a világ civilizációtól elzárt, távoli területei még mindig titkokat rejtenek. A titokzatos vörös bundás lényt a fotó készítése óta nem látták, ám ha élőhelyét elpusztítják, erre nem is fog soha sor kerülni.

Manapság már nagyon ritka, hogy emlőst, különösen ragadozót fedeznének fel, Borneón ez utoljára 1895-ben történt, a borneói borznyest (Melogale everetti) felbukkanásával.

WWF/[origo]