Meglepő felfedezés a legnagyobb hurrikánokban

Vágólapra másolva!
A tavalyi év hatalmas hurrikánjait a NASA kutatói is nyomon követték, s közben meglepő tényeket fedeztek fel. A hurrikánokban rendszerint nincs villámlás, a tavalyi három legnagyobb, a Rita, a Katrina és az Emily belsejében viszont percenként többet is észleltek. A magyarázat egyelőre még várat magára.
Vágólapra másolva!

A kutatók az U-2 felderítőgép kutató-változatával, egy ER-2 típusú géppel többször átrepültek az Emily-hurrikán fölött. Felhőn belüli, illetve felhő és föld közötti villámlást egyaránt észleltek. Valamennyi villám a hurrikán középponti részét, a szemet körülvevő hengeres falban jelent meg. Az Emily elektromos terét rendkívül erősnek találták, a térerősség meghaladta a 8 kilovolt/méter értéket is.

A Rita- és a Katrina-hurrikánt kísérő villámlásokról földi műszerekkel gyűjtöttek adatokat. A sűrűn lecsapó villámokat ezekben is észlelték, amikor a tenger felett jártak. A Ritánál és a Katrinánál is szem körüli falban jelentek meg a villámok.

A három hurrikán több hasonlóságot mutatott. Igen erősek voltak: az Emily 4-es fokozatú, a Rita és a Katrina 5-ös, azaz a legerősebb fokozatú viharnak minősült.

A hurrikánok többségében nincs villámlás. Ennek az oka is ismeretes: a hurrikánokban nincs függőleges irányú áramlás, szél. A szokásos viharfelhőkben a függőleges szelek miatt összeütköznek a jégkristályok és a vízcseppek. Az ütközés során elektromos töltésre tesznek szert, a kisebb részecskék lesznek pozitív, a nagyobbak negatív töltésűek. A szél és a gravitáció szétválasztja a részecskéket, erős elektromos tér alakul ki, ez a villámlás forrása.

Forrás: EPA

A hurrikánokban viszont a szelek túlnyomóan vízszintes irányúak. 1998-ban a Georges-hurrikánban már tapasztaltak villámlást, amikor a forgószél Hispaniola sziget hegyei fölé ért. A hegyek felfelé irányuló légáramlást idéztek elő, ez lehetett a villámlás kiváltója. A tavalyi három nagy hurrikán azonban nem hegyek, hanem a tenger fölött járt, amikor a villámlásokat megfigyelték. Nem lehet magyarázat a hurrikánok rendkívüli erőssége sem, mivel korábban is voltak hasonlóan erős hurrikánok, de villámlást akkor nem tapasztaltak. Az adatok részletes elemzése talán választ ad majd a kérdésekre.

Jéki László