Tiltakoznak a gátak ellen Velencében

Vágólapra másolva!
"Nem kérünk a Mózesből, mert csak azt szolgálja, aki építi", "Nagy munkák, nagy csalások" - olvasható azon a transzparensen, amellyel a Velence körüli hatalmas gátrendszer építése ellen tiltakoznak a környezetvédők és helyi civilek.
Vágólapra másolva!

A tengerre épült északolasz város évtizedek óta komoly problémával küzd: folyamatosan süllyed. Az elmúlt 200 év alatt 12 centiméterrel került alacsonyabbra, míg az Adriai-tenger vízszintje ebben az időszakban 10 cm-t emelkedett. Velence utcái, terei - így az évente milliónyi turistát fogadó Szent Márk tér - évente körülbelül 200 napig van valamilyen mértékben víz alatt. Emellett a környezeti változások sem kímélik a gondolák városát: míg 1923 és 1932 között összesen 5 árhullám érte el a várost, addig 1993 és 2002 között ez a szám már 50-re nőtt. A víz egész negyedeket önt el, kikezdi az épületek alapzatát, s a falakon hagyja a híres-hírhedt zöld alga-vonalat.

Számos lehetőség, kényszerű megoldás vetődött föl a város megmentésére, és 2004 májusában meg is kezdődött a MOSE (Modulo Sperimentale Elettromeccanico, kísérleti elektromechanikus modul), azaz Mózes nevet viselő beruházás. Ennek lényege, hogy a tengerfenéken 3 helyen (Lido, Malamocco, Chioggia), egyenként 250-350 tonna súlyú mozgatható hullámtörőket építenek. Ezek magas hullámok közeledtére levegővel megtöltve függőleges helyzetbe emelkednek. A MOSE a tervek szerint 2011-re készül majd el.

A környezetvédők korábban többször is kritizálták a terveket, mert szerintük a 28 méter magas és 20 méter széles terelőlapok Velencét egy egyszerű tóvá változtatják. Ezek szerintük több kárt okozhatnak, mint az utcákat rendszeresen elöntő árhullámok, mivel a kapuk csapdába ejtik a város körüli szennyeződést, és lehetetlenné teszik a lagúna öntisztulását.

Forrás: EPA

A kutatók számára rejtély, hogy a vízszint miért emelkedik jobban a Földközi-tenger keleti medencéjében, mint például Olaszországban vagy Spanyolországban. Marseille-nél például a vízszint 1885 óta csupán 1,2 millimétert emelkedett, Velencében az emelkedés 1990 és 2000 között összesen 2,39 milliméter volt, miközben Izraelben csak az elmúlt tíz évben 100 millimétert mértek. A vízszintemelkedés oka általánosságban a földi atmoszféra melegedése, az Északi-sarkvidék jégtakarójának olvadása lehet, s ehhez jön még, hogy a felmelegedő víznek a térfogata is megnő.