Zivatarspirál Csehország felett

Vágólapra másolva!
Június utolsó hetében a Keleti-Alpok északi oldaláról nagyjából félnaponként indult egy-egy vihartömb északkeleti irányba, Csehország és Dél-Lengyelország felé. Június 27-én, kedden délelőtt az éppen aktuális felhőtömb rendkívül érdekes, a többitől eltérő, spirális alakot öltött.
Vágólapra másolva!

Képünkön is látható, hogy a felhőtömb kedden délelőtt Csehország nagy részét beborította, spirálkarjai Bécsig, Pöstyénig, északon pedig majdnem Wroclawig nyúltak. A spirális alakzat jellemző átmérője kb. 250 kilométer volt. A legmeglepőbb azonban a spirális alakzat közepétől kissé délre látható sötét folt, ami úgy néz ki, mint a trópusi ciklonok, a hurrikánok és tájfunok szeme. Teljes nagyításban még az is sejthető, hogy a folton át a felszín is látszik. A miniciklon komoly zivatartevékenységgel járt, és átmenetileg jelentős lehűlést is okozott. A lehullott csapadék mennyiségéről, illetve a légnyomás és a felszíni szelek alakulásáról egyelőre nincs információnk.

Trópusi ciklon kialakulásához a szakirodalom minimum 26 fokos tengervizet tart szükségesnek a felhőörvény alatt. Szárazföld felett a központi, felhőtlen szemmel is rendelkező trópusi légörvények gyorsan szétesnek. Ezek a feltételek itt nyilván nem álltak fenn, bár figyelembe kell venni, hogy a földfelszín is igen meleg most térségünkben, illetve hogy az utóbbi napok viharai után a meleg, növényzettel sűrűn borított felszín párolgása összemérhető a tengerével. Összefoglalva tehát: a szárazföldi ciklonoknak nem lehet szemük. Ennek viszont mégis van valami "olyasmije".

Forrás: ELTE

A felvétel nagyobb méretben (Képfeldolgozás: Kern Anikó)

A TERRA műhold MODIS-rendszerének felvételét június 27-én rögzítettük az ELTE vevőállomásán. A jelenség értelmezésére a következő napokban az [origo] időjárás-partnerével, az ICI Interaktív Meteorológiával közösen visszatérünk.

Timár Gábor (ELTE)