Nagytermetű ősemberek<br/>

Vágólapra másolva!
A Spanyolországban öt éve tanulmányozott medencecsont arról tanúskodik, hogy az ősemberek között nagytermetű egyedek is voltak. Úgy tűnik, megdől az az elmélet, hogy az ősemberek nem nőttek olyan nagyra, mint mi.
Vágólapra másolva!

Az atapuercai ősember megdönheti a fejlődéselméletet. Spanyol tudósok egy csoportja öt éve tanulmányozza azt a - mintegy 300 ezer éves - medencecsontot, amelyet az ország északi részében fekvő Burgos közelében, Sima de los Huesos mellett, az Atapuerca lelőhelyen találtak. Az amerikai Nature című folyóiratban a minap bemutatott medencecsont egy 35 éves, 177 centiméter magas, körülbelül 100 kilós férfié volt. Ez pedig megdönti azt a fejlődéselméletet, miszerint őseink nálunk csakis alacsonyabbak és testileg fejletlenebbek voltak. A medencecsont - amelyet egyelőre a madridi Természettudományi Múzeumban állítottak ki - a Neander-völgyi ősember és a homo sapiens közös őséé volt, a homo antecessoré. "Az az öt felnőtt férfi, akiknek a csontvázát megtaláltuk Sima de los Huesosban, olyan magas és erős volt, hogy lándzsáikkal és kőszerszámaikkal könnyen felvették a harcot akár az oroszlánok ellen is. Egyáltalán nem voltak olyan elesettek, ahogy a szakemberek eddig leírták őket" - fogalmazott a kutatás vezetője, Juan Luis Arsuga. A kérdéses medencecsont a legnagyobb a földön eddig találtak közt, és már amiatt is rendkívül értékes, mert az egész világon csak három másik "ősmedencecsontot" találtak eddig a kutatók - tájékoztatott a tudós. A további, mintegy 2500 csont, amely 33, különböző nemű és korú egyénhez tartozott, szintén magas és erős emberekről tanúskodik. Ezek az emberek nomád életet éltek, gyűjtögetésből és vadászatból tartották fenn magukat, szarvas, gémszarvas, bölény akadt leggyakrabban lándzsavégükre. Társadalmi életük szerint nagy, 40-50 tagból álló családokra oszlottak, amelyek nagyobb csoportokba tömörültek. Életkoruk magas volt, 50 éves korig is eléltek. Az Ibériai-félsziget klímája abban az időben hasonló volt a maihoz, az Atapuerca hegy a mediterrán és az óceáni éghajlat határán van. Hogy a medencecsont ilyan hatalmas, másik fontos jelentése is van: a törzs nőtagjai - akiknek még nagyobb volt a medencecsontja - sokkal könnyebben szültek. A homo antecessor agytérfogata egyébként alig volt kisebb a mai emberénél: 1250 köbcenti, a mai 1350-nel szemben. A kutatást vezető spanyol tudós kifejtette, hogy a medencecsont leszűkülése volt az emberi fejlődés alapvető eleme. A homo antecessorhoz képest a homo sapiens testsúlya egyharmadával csökkent, és ezzel egyrészt mozgékonnyá vált, másrészt "energiatakarékossá".
A homo neanderthalis párhuzamosan fejlődött a homo sapiensszel, más modell szerint: megnőtt az agya, de megmaradt testi ereje. Az Ibériai-félszigeten a két faj kilencezer éven át küzdött egymással: győzött a testileg gyengébb, de együttműködő és jobban megszervezett csapat.

(MTI)