Száz éve született Békésy György<br/>

Vágólapra másolva!
Száz évvel ezelőtt, 1899. június 3-án született Budapesten Békésy György (Georg von Békésy), Nobel-díjas fizikus, biofizikus.
Vágólapra másolva!

Apja magyar diplomata volt. Kémiai tanulmányait a berni egyetemen kezdte, s 1923-ban a budapestin fejezte be fizikusi doktorátussal. A posta távbeszélő üzemének laboratóriumában kezdett dolgozni, s ott is folytatta 1946-ig. Közben 1926-27-ben a berlini Siemens és Halske cég laboratóriumában alkalmazták. Aktívan részt vett a magyar rádióadások megindításában. 1939-46 között a budapesti egyetemen a kísérleti fizika professzora volt, majd Stockholmban a Karolinska Intézet kutatója lett. 1947-ben az Egyesült Államokba költözött, ahol a Harvard egyetem munkatársaként, 1966-tól a hawaii egyetem professzoraként dolgozott.
Munkásságát csaknem kizázárólag az akusztika terén fejtette ki. A hallási folyamatok kutatását H. Helmholtz 1857-ben felállított rezonanciaelmélete alapján kezdte meg. 1923 ótóta foglalkozott fiziológiai akusztikai kutatásokkal. A belső fül csigáját egy membrán választja ketté, amely 24 ezer párhuzamos, különböző hosszúságú rostból áll. Helmholtz szerint a hangoknak megfelelő rost rezonálni kezd, s ennek alapján, az idegek közvetítésével fogja fel az agy a hang magasságát és erősségét. Békésy egy, a csigát pontosan utánzó modellel dolgozott. A csigát hidrodinamikai rendszernek fogta fel, melyben a hangrezgés hatására tovahaladó hullámok keletkeznek, de ezek maximális amplitúdója helyhez kötött. A membrán rezgése úgy válik ingerületté, hogy az érzékelősejtek szőrszálai a nyomás és húzás miatt elhajolnak. A hangelemzés tehát már a csigában létrejön, az agyban csak finomodi

(MTI)