Megtalálták Veronika kendőjét?<br/>

Vágólapra másolva!
Tízéves kutatás után megtalálták a négyszáz éve eltűnt kendőt. A rajta található rajzolat meghökkentően hasonlít a torinói leplen - a Krisztus halotti leplének tartott vásznon - látható arclenyomathoz.
Vágólapra másolva!

Veronika kendője Domenico Fetti (1589-1623) festményénEgy római tudós azt állítja, hogy Abruzzo tartomány egyik kolostorában megtalálta azt a kendőt, amelyet a hagyomány szerint Veronika nyújtott át Krisztusnak keresztútján, hogy letörölje magáról az izzadságot és a vért, s amelybe belerajzolódtak az Üdvözítő vérző arcának körvonalai.
A tízévi kutatás eredményét Heinrich Pfeiffer, a római Gregorián Egyetem docense, a keresztény művészetek szakértője jelentette be. Négyszáz évvel az eltűnése után előkerült a kereszténység egyik legbecsesebb ereklyéje, amely hívek milliói számára évszázadokon át Krisztus valódi képmását jelentette.
A Szentírásban nem szerepelő Veronika-legenda nyomai a IV. századig vezethetők vissza, de csak a középkorban hozták közvetlen összefüggésbe Krisztus szenvedéseivel. A XII. századtól 1608-ig a római Szent Péter-székesegyházban őrizték. V. Pál pápa 1608-ban elrendelte a kápolna lebontását, amelyben a fátylat tartották, s az ereklyét akkor állítólag a vatikáni archívumnak adták át. Ám soha többé nem látta senki, és semmit sem lehetett tudni a sorsáról.
Pfeiffer a közép-olaszországi Manoppello kapucinus kolostorában talált egy 17x24 centiméteres, majdnem átlátszó fátylat. Barnás-vöröses jelek láthatók rajta, amelyek egy szakállas, hosszú hajú férfi képmását rajzolják ki. Az ábrázolat attól függően látszik, hogy milyen szögben tartják a kendőt a fény felé. A kapucinus barátok által őrzött régi dokumentumok szerint egy katona felesége adta el a kendőt 1608-ban egy manoppellói nemesembernek, hogy az érte kapott pénzből váltsa ki fogoly férjét. A vevő nem sokkal később a szerzeteseknek adta át a fátylat, amelyet 1618-ban két üveglap közé, ezüstözött és aranyozott diófa keretbe helyeztek, s azóta is ott lóg a falon a kolostorban.
Pfeiffer azt állítja, hogy a vászondarabon kivehető képmást nem emberi kéz festette, és a rajzolat "meghökkentően" hasonlít a torinói leplen - a Krisztus halotti leplének tartott vásznon - látható arclenyomathoz. Laboratóriumi elemzésekkel szeretnék megállapítani Veronika állítólagos kendőjének pontos életkorát, de biztosra vehető, hogy bármi legyen is az eredmény, éles vitákat vált majd ki, akárcsak a torinói lepel 1988-ban végzett vizsgálata, amely az 1260 és 1390 közötti időszakra tette "szövésének" időpontját. (La Stampa)

(ÉT)