A torinói lepel a VIII. század előtt készült? <br/>

Vágólapra másolva!
Legalábbis ezt állítják azok a tudósok, akik a keresztények egyik legfontosabb ereklyéjén talált pollenmaradványokat és viráglenyomatokat vizsgálták (a hagyomány szerint e lepellel takarták be a keresztről levett Jézus testét).
Vágólapra másolva!

A torinói lepel (részlet)Eredményüket az Egyesült Államokban augusztusban megrendezett XVI. Nemzetközi Botanikai Kongresszuson jelentették be. A közlemény nagy visszhangot keltett, mivel a C 14-es vizsgálatokkal a kutatók korábban azt állapították meg, hogy a vászon a XIII-XIV. században készült.
Avinoam Danin, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora Uri Baruch-hal, az Izraeli Régészeti Főfelügyelőség pollenszakértőjével együtt vizsgálta meg a leplen található pollenmaradványokat és viráglenyomatokat. Tavasszal számoltak be első eredményeikről: a leplen lévő számos növényfaj közül néhány csak a Szentföld környékén honos. Ebből azt a következtetést vonták le, hogy a lepel a Szentföldről származik. Tavasszal azonban még hangsúlyozták: az ereklye sokat vitatott korával nem foglalkoztak, és nem is kívántak abban állást foglalni. Most azonban azt jelentették be, hogy a Gundelia tournefortii (Krisztus töviskoronáját ebből a növényből fonhatták), a királydinnye (Zygophyllum dumosum) és a szuhar (Cistus creticus) fajok, valamint azok eloszlása arra vall, hogy a lepel már a VIII. század előtt elkészült. Sőt, azt is állítják, hogy ezek a növények csak Jeruzsálem környékén virágoznak egyszerre.

Az oviedói Sudarium.Ráadásul kétféle pollenmaradvány egy másik keresztény relikvián is megtalálható: az oviedói Sudariumon, amellyel állítólag Jézus arcát takarták be eltemetésekor. Danin professzor arra is felhívta a figyelmet, hogy a két ereklyén hasonló vérfoltok vannak és a vércsoport (AB) is azonos. A Sudariumot a VIII. század óta őrzik az oviedói katedrálisban, de létezéséről már az I. századból vannak adatok! A professzor szerint szinte lehetetlen, hogy hasonló és azonos csoportú vérnyomok, azonos pollenfélékkel ne egyidejűleg kerüljenek két lepelre. Erre a két tényre alapozták véleményüket a lepel készítési időpontját illetően.
Így helyezték a kendőt a halott arcára.Független szakértők máris megtámadták állításaikat: egyáltalán nem találják meggyőzőnek a vérnyomok hasonlóságára vonatkozó megállapításokat, és továbbra is a C 14-es eljárással meghatározott kort tartják tudományosan elfogadhatónak.

(ÉT)

Ajánló:

A torinói lepel / Shroud of Turin Részletes áttekintés a szent lepelről.