9000 éves, működő kínai fuvolák<br/>

Vágólapra másolva!
Minden eddiginél idősebb működőképes hangszereket találtak Kínában. Segítségükkel nem mindennapi bepillantást tehetünk a kőkorszaki Kína művészetébe.
Vágólapra másolva!

A felfedezés az egyre híresebbé váló Jiahu településnél, Henan tartományban történt. Ezen a helyen 1962 óta folynak ásatások, de eddig más híres régészeti helyek árnyékában nem kapott nagy megbecsülést. Az 55 000 négyzetkilométer nagyságú területen - amelynek csak 5 százaléka van feltárva - többek között egy hajdani virágzó település romjai vannak eltemetve. A régészek eddig 45 ház alapjait, 370 pincét, 9 fazekasműhelyt és több mint 300 sírt tártak fel, bennük mintegy 400 ember maradványaival. Ezen kívül több ezer kőből és csontból faragott dísztárgy, illetve agyagedény került elő. A kormeghatározási vizsgálatok szerint a település Kr. e. 7000 és 5700 között állt fenn.



A jelenlegi felfedezést Garman Harbottle, a Brookhaven National Laboratory munkatársa és kínai kollégái jelentették be a Nature c. tudományos hetilap 1999. szeptember 23-ai számában. Több tucat fuvolát ástak ki, amelyek közül hat még mindig kitűnő állapotban van (lásd a Nature képét). Az üreges madárcsontokból készült fuvolákon lévő lyukak száma 5 és 8 között változik. Az egyiket meg is szólaltatták, hangját az Ajánlóban lévő linkek egyikénél találhatják meg kedves Olvasóink. Az életre keltett példány egy 7 lyukú fuvola, amelynek hosszúsága 24 cm.

Ismerünk régebbi, még a Neander-völgyi ősemberhez köthető, sípszerű fuvolákat is, amelyek szintén üreges madárcsontokból készültek. Ezeket azonban soha nem sikerült megszólaltatni. Most először kaphatunk képet arról, milyen zenei hangokat élvezhetett a kőkorszak embere.

S. T.

Ajánló:

Letölthető hang file-ok, nagy felbontású fotó és a hivatalos sajtóközlemény a Brookhaven National Laboratory oldalairól. A Nature c. tudományos hetilap cikke. Szintén több ezer éves kínai fuvolák, 8 letölthető zene kíséretében. Távol-keleti régészet (linkgyűjtemény).