Kannibálok voltak a Neander-völgyiek?<br/>

Vágólapra másolva!
Véres bizonyítékok jelzik, hogy az ősemberek megették egymást. Izmokat filéztek, csontokat és koponyákat törtek fel a velőért.
Vágólapra másolva!

A franciaországi moula-guercyi barlangnál történt ásatások során 78 Neander-völgyi-csontot találtak, amelyek legalább 6 egyedhez tartoznak. A két felnőtt, két 15-16 éves, továbbá két 6-7 éves, feltehetően 100 000 évvel ezelőtt élt ősember maradványait több mint 400 állati csonttal egyetemben találták meg. A szerszámnyomok és csonttörések alapján a régészek arra a következtetésre jutottak, hogy ezek a Neander-völgyiek mesteri hentesek voltak. "Arra a következtetésre jutottunk, hogy ha ezek a csontok egy étkezés nyomai, akkor kézenfekvőnek tűnik, hogy az emberek is a lakomának estek áldozatul." Legalábbis ezt állítja Alban Defleur, a kutatás vezetője.
Minden koponya- és végtagcsontot feltörtek, feltehetően azért, hogy hozzájuthassanak a velőhöz. (A velőt nem tartalmazó kézcsontok viszont sértetlenek maradtak.) A kar és a lábak inait elvágták, amely egy végtag eltávolításához szükséges lépés. Más csontsérülések azt mutatják, hogy az izmokat módszeresen lefejtették, és egyik esetben a nyelvet is kivágták.

Eddig is találtak arra utaló jeleket, hogy a Neander-völgyiek esetleg kannibálok voltak, de a mostani a legerősebb bizonyíték, ami eddig napvilágra került. A csontokon nem találtak rágás- és fognyomokat, ami kizárja azt a lehetőséget, hogy ragadozók voltak a gyilkosok. Elszenesedés sem figyelhető meg, ami arra enged következtetni, hogy vagy nyersen ették meg a húst, vagy lefőzték a csontokról. Nyitott kérdés, hogy a Neander-völgyiek túlélésük érdekében ették-e meg társaikat, vagy valamilyen szertartás keretében. A barlang környékének természeti javakban való gazdagsága legalábbis megkérdőjelezi az első verziót.

Ha a Neander-völgyiek valóban pusztán a táplálékszerzés miatt folytattak emberevést, akkor ennek fényében meglepőnek tűnnek gondos halotti szertartásaik. Elhunyt társaikat ugyanis gondosan eltemették, magzati pózba helyezve őket. Tim White professzor (University of California at Berkeley) szerint viszont ez csak azt jelenti, hogy a Neander-völgyiek képesek voltak többsíkú gondolkodásra, illetve bizonyos fokú kulturális komplexitás jellemezte társadalmukat.

H. D. - S. T.

Ajánló:

Bővebb angol nyelvű háttéranyag a felfedezésről. A Berkeley Egyetem hivatalos sajtóanyaga a felfedezésről. Az oldalról további fényképek érhetők el. Egy érdekes oldal a Neander-völgyi ősemberekről.