A művészet legősibb nyomai<br/>

Vágólapra másolva!
Zambiában minden eddiginél jóval korábbi bizonyítékokat találtak a korai emberfélék művészeti tevékenységére. A festészet sokkal régebben létezett, mint azt eddig gondolták.
Vágólapra másolva!

Egy klasszikus kép a spanyolországi Altamira barlangból - kora kb. 14-17 ezer év.A gyakran a modern ember egyik szülőhelyeként emlegetett zambiai Twin Rivers völgyének egyik barlangjában több mint 300 festékanyag-töredéket és festésre alkalmas porok előállítását szolgáló eszközöket találtak. Korukat 350-400 ezer évesre becsülték, ami igen meglepő, mivel az eddig ismert legkorábbi barlangrajzok mindössze tizedennyi idősek. Még a korábban talált legősibb festékanyag-töredékek sem öregebbek 120 ezer évnél.

Igen valószínűnek tűnik, hogy az itt élő emberfélék számos színt, például sárgát és vöröset használtak arra, hogy vadászatok, ünnepségek és más szociális események előtt bemázolják testüket. "Olyan emberek éltek itt, akik talán már sokkal korábban alkalmazták a szimbólumokat, mint azt eddig gondoltuk" - mondta Lawrence Barham (Bristoli Egyetem), a kutatások egyik résztvevője.

Emberábrázolás a franciaországi Lascaux barlangból - kora kb. 17 ezer év.A festékmaradványok valóban jóval idősebbek, mint a modern ember (Homo sapiens) eddigi legrégebbi maradványai. A művészeti tevékenység első felbukkanása minden bizonnyal a fejlettebb kőeszközök és a hatékonyabb vadászat, illetve a rendszeres nyelvhasználat megjelenésével is összefügg. A jelenlegi felfedezés tehát az emberi evolúció megértése szempontjából is jelentős. Egyre több jel bizonyítja, hogy a technológia és a művészet fejlődése, illetve a rituálék kialakulása alapvető szerephez jutott a modern ember és a rá jellemző új viselkedésmintázatok kialakulásában.

S. T.

Ajánló:

A BBC cikke angolul. A franciaországi Lascaux barlang - rengeteg gyönyörű kép és gazdag linkgyűjtemény a témában.