Sang várost találtak<br/>

Vágólapra másolva!
A legnagyobb, döngölt földfallal körülvett Sang-dinasztiabeli várost, feltehetően a birodalom egyik fővárosát találták meg Anjangnál, Észak-Kínában.
Vágólapra másolva!

A város kora a középső Sang-dinasztia idejére (Kr.e. 1450 és Kr.e. 1250 közöttre) tehető. A Huanbei Sang város (Huanbei jelentése: a Huan folyó északi része) nevű lelőhely azért is különlegesen fontos, mert a Sang-kultúrának erről az időszakáról nagyon keveset tudunk. A földfalak mintegy 4600 négyzetkilométernyi területet fognak közre.

Kelet-Ázsiában a Sang-kultúrából ismerünk elsőként írott forrásokat. E műveltség főként bronz díszítésű szertartási edényeiről és írott jóslócsontjairól (mintegy 150 ezret találtak) nevezetes. A Sang-dinasztia hozott létre elsőként egységes bürokráciát birodalmában.
Az utolsó fővárosukban, Jinxuban folytatott ásatások során olyan tárgyak kerültek elő, amelyek arra utaltak, hogy nem messze onnan, egy korábban létezett nagy fontosságú területről származnak. Így jutottak el a kutatók a mostani lelőhelyre.



Mint a korai kínai birodalmak, a Sang-birodalom is gyakran helyezte máshová fővárosait. Pan keng, a tizenkilencedik Sang-uralkodó Pan kengből Anjangba tette át fővárosát, és talán ő alapította Huanbei Sang várost. A lelőhelyen talált kerámiák első elemzése azonban korábbi származásra vall. Néhány korai forrás pedig a tizenkettedik uralkodónak, He Csien Csiának tulajdonítja a főváros Xiangba helyezését. Elképzelhető tehát, hogy Huanbei Sang város valójában a forrásokban említett Xiang.

(Élet és Tudomány)

Ajánló:

Az eredeti cikk az Archeology Magazine honlapján. Műkincsek a Shang-birodalom időszakából.