Vágólapra másolva!
Hatasonnak, az Amon-Ré templom főpapnőjének kétezer éves múmiáját még 1895-ben szerezte meg a San Franciscói Szépművészeti Múzeum. Legalábbis így vélték a vásárlók. Amikor azonban Hatasont nemrégiben átszállították a Kaliforniai Egyetemre, hogy CT-vizsgálatnak vessék alá, kiderült, hogy a papnő férfi volt.
Vágólapra másolva!

Az egyetem Radiológiai Intézetében Henry Goldberg vezetésével eredetileg azért készítettek négyszáznyolcvan CT-felvételt a múmia belsejéről, hogy kipróbálják az új számítógépes programot, amely a múmiák pólyáján áthatoló sugárzással készült felvételeket elemzi. Az eredmény minden várakozást felülmúlt: jól látszott a múmia medencéjénél elhelyezkedő külső férfi nemi szerv.
Már korábban is merültek fel kétségek a papnő nemét illetően. Meglehetősen furcsa volt ugyanis, hogy - figyelembe véve az ókori egyiptomi nők átlag magasságát - Hatason majdnem 2 méter magas volt. A felvételek elkészülte után azonban semmi kétség nem maradt. Nemcsak a pénisz volt jól látható, hanem a medencecsontok szerkezete és a halott póza is férfira utalt. A CT-felvételek megmutatták, hogy a tetem kezeit a mellkasán keresztbe fonták, úgy, hogy a két kézfej a vállakat érintette. Ebben a halotti testtartásban pedig az ókori egyiptomiak a férfiakat temették. A mumifikált nőket kezeiket oldalukhoz szorítva pólyálták be. A vizsgálatok azt is kimutatták, hogy a koponya és a medencecsontok több helyen eltörtek. A koponyán például egy lyuk tátong, a csontdarab pedig a koponyaüregben van. A kutatók szerint ezek a sérülések a férfi mumifikálása során vagy utána következtek be. A törésekből az is lehetségesnek látszik, hogy a múmiát többször leejtették, és ekkor sérült meg.



A csontok és a fogak egyértelműen azt mutatják, hogy fiatal férfi tetemét rejti a pólya. Henry Goldberg számára a legfőbb kérdés most már annak a megállapítása: ki a halott.
A radiológiai laboratóriumban a CT-felvételek és a számítógépes program segítségével az arccsontok alapján elkészítették az arc háromdimenziós rekonstrukcióját. A képen egy fiatalember kísérteties arca tekintett a kutatókra. A találkozás nem volt kellemes érzés - állítja Goldberg. Annál is inkább, mert feltehetően egy százéves csalásra derült most fény. A kutatók elmondták, hogy a múmiával kapcsolatban más szokatlan dolgokat is megfigyeltek. Nem volt mellette például semmilyen sírmelléklet. Sem ékszerek, sem a holttestet halálában - az ókori egyiptomiak hite szerint - óvó szent tárgy. Ez is alátámasztani látszik azt a véleményt, hogy valójában egy "jelentéktelen" személyt őriznek San Fransiscóban. Több mint száz éve a múzeum a múmiát abban a hitben vásárolta meg, hogy Hatason papnő tetemét rejti a vastag pólya. Most nyilvánvalóvá vált, hogy a csalók egy "köznapi" múmiát adtak el jó pénzért az amerikaiaknak.

(Élet és Tudomány)