Vágólapra másolva!
Firenze városa a legmodernebb eszközökkel áll neki, hogy felkutassa Leonardo elveszett freskóját, az Anghiari csatát.
Vágólapra másolva!

A reneszánsz mester művének valahol a Palazzo Vecchio tanácstermében kell lennie - jelentette be Firenze város nevében Carlo Pedretti, a neves da Vinci-kutató egy, az Arezzo közelében lévő Anghiariban megtartott nemzetközi konferencián.



1503-ban Leonardót megbízták azzal, hogy fessen egy hatalmas freskót a Palazzo Vecchio tanácstermének egyik falára, hogy így ünnepeljék meg Firenze anghiari-i győzelmét. Ugyanakkor azonban Michelangelónak is hasonló megbízást adtak azzal, hogy ő meg a cascina-i győzelmet fesse meg a terem másik falára. Ezzel természetesen a két riválist akarták vetélkedésre sarkallni. Minthogy azonban Michelangelo hozzá sem fogott a freskó elkészítéséhez, Leonardo képével ünnepelték meg Firenzének a milánóiak felett 1440. június 29-én aratott győzelmét.



Giorgio Vasari, a kortárs építész, festő és író azonban könyvében beszámolt arról, hogy Leonardo is csak egy részletet festett meg a tervezett műből: a feldühödött emberek és lovak kavargását. 1560-ban aztán megbízták Vasarit azzal, hogy a tanácstermet bővítse ki, s a Mediciek hatalmának hangsúlyozására alakítsa ki az úgynevezett Salone dei Cinquecentót. Az építkezés közben Leonardo freskója eltűnt.
Vasariról tudjuk, hogy átépítések miatt "tüntetett el" Masaccio- és Giotto-képeket is, mivel azonban rendkívül nagyra tartotta ezeket a művészeket, természetesen nem rombolta le ezeket a falakat, hanem eléjük húzatott egy téglafalat. Pedretti szerint miért ne tette volna ugyanezt az általa annyira csodált da Vinci freskójával is.
Pedretti 1980-ban már kerestette a Vasari által emelt falat, de nem talált mögötte semmit. Azóta azonban kiderült, hogy rossz helyen vélte megtalálni Vasari falát. Most új helyen látnak a munkához. (Vasari azt állítja, hogy az általa emelt falra ráfestette a következő mondatot: "Keresd és megtalálod!") Ez jó nyom lehet a kutatásban.
Minthogy Leonardo kevés művet hagyott az utókorra, a freskó előkerülése rendkívül fontos lenne.

(Élet és Tudomány)

Ajánló:

Leonardo, a művész.

Korábban:

2000. augusztus 7. Több mint 500 évvel azután, hogy Leonardo da Vinci papírra vetette az első ejtőernyő vázlatát, bebizonyosodott, hogy elképzelése a valóságban is működik. 2000. június 1. Leonardo da Vinci jegyzetfüzetein és mesterművein lévő ujjlenyomatok DNS-vizsgálatát kezdik meg egy olasz kutató, Alessandro Vezzosi kezdeményezésére.