Vágólapra másolva!
A legújabb kutatások szerint elképzelhető, hogy őseinket kezük felépítése emelte a Neander-völgyi ember fölé. Amerikai paleoantropológusok csontmaradványok háromdimenziós rekonstrukciója alapján modellezték az első emberek eszközhasználatát. Az új kutatási eredmények alátámasztják, hogy a Homo sapiens anatómiai sajátosságai jelentősen segítették őseink elterjedését; és a művészet egyik legősibb formája, a barlangfestés is a megnövekedett kézügyességnek köszönhető.
Vágólapra másolva!

Neander-völgyi ember koponyája
Proceedings of the National Academy of Sciences

Wesley A. Niewoehner, a University of New Mexico munkatársa hozzávetőleg százezer éves közel-keleti Neander-völgyi kézmaradványokat, valamint későbbi Homo sapiens-leleteket vizsgált. Úgy találta, hogy a Neander-völgyi kéz széles ujjbegyei, az erősen kifejezett izomtapadási hely és a jókora hüvelykujj erőteljes keresztirányú fogást tett lehetővé, amire pl. egy ütőkő megragadásakor van szükség. Ehhez képest a korai Homo sapiens a hüvelyk-, a mutató- és a középső ujjak tőperc-bázisának és az ujjtövek jellegzetes kialakításának köszönhetően rendkívül alkalmas a haránt irányú megragadásra - ahogy például egy kalapácsnyelet fogunk meg. S bár a neandervölgyi lelőhelyeken is találunk nyeles szerszámokat, a régészek bizonyítékai arról árulkodnak, hogy ezek elsősorban a Homo sapiens szerszámkészletében játszottak fontos szerepet.

"Sem a haránt irányú fogásra alkalmasabb kéz, sem a nyeles szerszámok elterjedtebb használata nem indokolja önmagában a Homo sapiens győzelmét" - írja a Proceedings cikkéhez fűzött kommentárjában Steven Churchill, a Duke University paleoantropológusa. ?Inkább arról lehet szó, hogy ezek a különbségek egy kialakulóban lévő alkalmazkodási rendszer részei, melyek lehetővé tették az egyszerűbb szerszámok ügyesebb használatát, az összetettebb szerszámok kialakítását, valamint mindazt a tervezést és szervezést, amelyet a fokozatosan növekvő táplálékigény követelt meg. Összességében tehát mégiscsak kijelenthetjük, az anatómiai változások növekvő társadalmi komplexitáshoz vezettek."

B.K.

Korábban: