Gügyögő számítógép <br/>

Vágólapra másolva!
Megszületett az első virtuális csecsemő, "aki" - büszke szülei szerint - az első olyan mesterségesintelligencia-program, amely "megérti" a mindennapi nyelvet.
Vágólapra másolva!

A program alkotói úgy vélik, ha - a 2001: Űrodüsszeia című sci-fi után "Hal"-ra keresztelt - csöppségnek sikerül elérnie egy ötéves gyermek nyelvi szintjét, akkor már csak egy hajszál választ el attól, hogy képesek legyünk természetes módon beszélgetni számítógépeinkkel - mindörökre megszabadulva a billentyűzettől.

A Tel-Avivban működő Artificial Intelligence Enterprises által kifejlesztett számítógép-kisgyerek a szakértőket is megtévesztette: elhitette velük, hogy egy felnőtt és egy 15 hónapos gyerek beszélgetését olvassák.

Az Artificial Intelligence Enterprises főmunkatársa, Jason Hutchens az új technológia lehetséges hatásait az elektromosság feltalálásához hasonlítja. Mint mondja, ha elkészül, szinte végtelen alkalmazási lehetőségei lesznek. Előrejelzése szerint "Hal" végrehajthat merev szintaxis nélküli utasításokat, és meg tud majd birkózni megtévesztően hasonló szerkezetű mondatokkal is, ráadásul még humorérzéke is lesz. (Akár még a viccet is értheti: " - Hogyan lesz a póknak telefonja? - Bemászik a sarokba és telefonja.")

A természetes nyelv feldolgozásának hagyományos, adatbázis alapú megközelítései statisztikai eljárások segítségével próbálnak óriás szóhalmazokat előre programozott nyelvtani szabályokkal összekapcsolni. Tehát lényegében úgy működnek, hogy a természetes nyelv nyelvtani szabályait, pontosabban azoknak egy idealizált, leegyszerűsített változatát betáplálják a számítógépbe, majd ezeket a szabályokat statisztikai eljárások segítségével a gép óriási szóhalmazokkal kapcsolja össze.

"Labdázni, mama!"

Ezzel szemben a virtuális csecsemő az embergyerekekhez hasonlóan tanul. Felszerelkezve számos "tanulási" algoritmussal, "Hal"-nek egy "mama" tanítja a nyelvet, aki gyermekmeséket gépel be, és megnyilvánulásaira is úgy reagál, mint egy szülő. Ráadásul a gyerekekhez hasonlóan "Hal"-t is egyetlen motiváció, vágy irányítja: hogy a "mamától" pozitív visszajelzéseket kapjon.

A program elég kicsi, így akár egy laptopon is lehet futtatni. Érzéki ingerek nem érik: egyetlen inputja a billentyűzetről érkező szófolyam. Egyelőre csak pár szóból álló egyszerű mondatokban tud "beszélni". Például, ha megkérdezik, mit szeretne játszani a parkban, azt mondja: "Labdázni, mama!"

A gyerekekkel ellentétben, akiknek évekbe kerülhet a nyelv alapjainak elsajátítása, "Hal" rendkívül tanulékony. Ez egyrészt a képzés intenzitásának, másrészt annak köszönhető, hogy az algoritmusoknak nincsenek figyelemelterelő bemenő információi.

A kiképzés után a "mama" értékeli, milyen jól reagált "Hal" az új algoritmusokra és ingerekre, és tanácsot ad az algoritmus-tervezőknek, hogy legközelebb mire lesz szükség.

"Ahelyett, hogy megmondanánk, hogyan tanulja a nyelvet, Hal maga jön rá. Az egészben az a legérdekesebb, hogy mi sem tudjuk, hogy csinálja" - mondja Hutchens.

A Turing-teszt

Alan Turing
Alan Turing

Úgy tűnik azonban, sokan megfeledkeztek Turing másik felvetéséről: "Ha azt akarjuk, hogy a gép valaha is átmenjen a teszten, legjobb, amit tehetünk, ha építünk egy baba-gépet és kiképezzük."

B.K.

Ajánló: