Erőszakkal szabályozott erőszak <br/>

Vágólapra másolva!
Az átlagos amerikai gyerek hetente 28 órát tölt tévénézéssel, miközben egyre gyakrabban lát erőszakos tartalmú műsorokat. Nem csoda hát, ha az amerikai közvélemény feszült figyelemmel követi az erőszakos műsorok szabályozásáról folyó vitát.
Vágólapra másolva!

Bizonyos, hogy a közeljövő egyik legnagyobb kérdése a körül a technikai újítás körül forog, melynek elfogadásáról és kötelezővé tételéről jelenleg tárgyal az Egyesült Államok törvényhozása. A vita alakulása hazánk televíziózására is kihathat, nem elképzelhetetlen, hogy a kérdés pár éven belül nálunk is fölmerül.

Múlt év végén az amerikai szenátus kereskedelmi bizottsága olyan új törvényjavaslatot fogadott el, mely ugyan nem tiltja az erőszakosnak minősített ("rated") műsorok adását, de korlátozza azok sugárzását azokban az órákban, amikor a nézők nagy részét gyerekek teszik ki.

A szülők úgynevezett "V-chipet" (V mint violence, azaz erőszak) használhatnak, amely kiszűri az erőszakos vagy szexuális tartalmuk miatt korhatárosnak minősített filmeket, illetve azokat, amelyekben csúnyán vagy durván beszélnek. Amennyiben a Szövetségi Kommunikációs Bizottság (Federal Communications Commission, FCC) úgy ítéli meg, hogy a "V-chip" és a minősítő rendszerek nem eredményesek, akkor az adott időben egyszerűen minden erőszakos műsor sugárzását meg fogja tiltani.

Donald E. Cook, az Amerikai Gyermekorvosok Akadémiájának elnöke és Daniel B. Borenstein, az Amerikai Pszichiátriai Társaság (APT) elnöke a törvényjavaslat vitájában elmondták, hogy ha a gyermekek rendszeresen erőszakos tartalmú műsoroknak néznek, az érzéketlenné és erőszakossá teszi őket. Borenstein nézetei az APT nemrégiben közzétett állásfoglalását támasztják alá, amely szerint a tévében látott erőszak bizonyítottan felelős a társadalmi erőszakért.

Ezzel azonban nem mindenki ért egyet. A Nemzeti Televíziós Tanulmány 1994-95-ös vizsgálata nem talált közvetlen összefüggést a televízióban látható és a külvilágban megtörténő erőszak között: "A gyerekeknek szükségük van erőszakos történetekre, hogy átélhessék azokat az ijesztő érzéseket, melyeket kénytelenek elfojtani, és hogy ezeket az érzéseket képesek legyenek egy összetettebb, önállóbb és rugalmasabb énképbe integrálni."

Még ha a törvényjavaslat törvényerőre emelkedik is, elképzelhető, hogy ellentmondásba kerül az alkotmánnyal. Az alkotmány nevezetes Első Kiegészítése (First Amendment) a szólásszabadság garanciája az Egyesült Államokban. A törvény ellenzői úgy gondolják, hogy miután egyedül az FCC dönti el, mi számít "erőszakos" műsornak, az egyenlő lenne a kormányzati cenzúrával. Mindössze két szenátor szavazott a törvény ellen; egyikük, az arkansasi Sam Brownback szenátor szerint a törvényjavaslat egyszerűen alkotmányellenes.

B.K.

Ajánló: