Ahol még ma is arámi nyelven beszélnek<br/>

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Michel Auba malulai pékmester a pultra támaszodva kedélyesen elbeszélget egy asszonnyal, aki kenyeret vásárolni tért be a boltba. A jelenet hétköznapi, a szíriai kisvárosban azonban történelmi dimenziója van. Malula ugyanis az Antilibanon-hegység azon kevés helységeinek egyike, ahol még ma is az arámi nyelvet beszélik, azt, amelyen a Biblia tanúsága szerint Jézus Krisztus is szólt az emberekhez.



Dávid király idejében az Antilibanon-hegység és az Eufrátesz folyó között terültek el az úgynevezett arameus (arámi) államok, amelyek közül Sába és Damaszkusz játszott vezető szerepet. Az arámi nyelv, amelyet Szíriában ma még mintegy hatezren beszélnek, csaknem kétezer esztendőn át elterjedt nyelv volt a Kelet nagy kiterjedésű területein. Krisztus születése előtt mintegy 1200-tól terjedt el Szíriában, Palesztinában, Mezopotámiában, valamint Perzsiában, és csak a Krisztus utáni VII. században, az iszlám hódítást követően szorította ki onnan az arab nyelv.

Az arámi a szemita nyelvcsaládhoz tartozik, akárcsak az arab, a héber és a föníciai nyelv. Az arámi nyelv jelen van a Bibliában is: Dániel próféta és Ezra babilóniai zsidó pap könyvei részben ezen a nyelven íródtak.

A Malulában élő keresztények és muzulmánok egyaránt büszkék nyelvükre. "Olyan büszkék vagyunk arámi nyelvünkre, mintha embert küldtünk volna a Holdra" - fejtette ki egy 32 éves katolikus vallású férfi, Hanan Szohum. Jóllehet sok fiatal hagyja el jobb munkahely és felsőbb fokú tanulmányok reményében Malulát, a helybéliek biztosra veszik, hogy nyelvük nem fog kihalni.

Most azonban sokaknak csalódást okozott, hogy II. János Pál pápa szíriai látogatási programján nem szerepel Malula, jóllehet a város lakosságának 75 százaléka keresztény és több szent hely is van Malulában. Többen kifogásolták, hogy a pápa nem kereste fel őket, mielőtt egy iszlám mecsetbe látogatott volna.

Tavfik Eid plébános azonban nagyobb jelentőséget tulajdonít a mecsetben tett pápai látogatásnak. "Fontosabb volt egy iszlám (szent) hely felkeresése a keresztények és a muzulmánok közötti barátság kinyilvánítása céljából" - olvasható az AP jelentésében.

(MTI)

Ajánló: