Földünk népessége - megdöbbentő adatok <br/>

Vágólapra másolva!
A Föld népessége a tizenkilencedik század küszöbén elérte az egymilliárd főt. Százharminc évre volt szükség ahhoz, hogy ez a szám megkétszereződjék, míg a huszadik század végén bolygónk lakossága túllépett a hatmilliárdos határon. Hogyan változik a Föld népessége az ezredfordulón, és mire számíthatunk a következő évtizedekben?
Vágólapra másolva!
Forrás: EPAHa a Föld országai egyesülnének, az így keletkező világállam lélekszáma az új évszázad derekán akár a tízmilliárdot is megközelíthetné. Ilyen mérvű politikai változásra azonban kevesen számítanak, ezért valószínűleg azoknak az elemzőknek lesz igazuk, akik azt jósolják: bolygónk tízmilliárd lakójából minden kilencedik valamelyik szegény ország polgára lesz.

Míg azonban egyes országok népessége hihetetlen módon növekszik, vannak olyanok is, amelyek lakossága folyamatosan csökken. Köztudott, hogy hazánk is ezen országok közé tartozik, de azt már talán kevesebben tudják, hogy az előrejelzések szerint Oroszországnak a következő évtizedekben évi egymillió állampolgár elvesztésével kell számolnia.

Minden jel arra mutat, hogy a történelemben eddig ismeretlen léptékű népvándorlási folyamat kezdetén állunk. A nyugat országaiban ma is középponti szerepet játszó bevándorlási politika a fennmaradás kulcsa lehet. A német gazdaság ma már működésképtelen lenne a bevándorlók és a vendégmunkások frissítése nélkül. Ám a fejlett országok befogadókészségét messze meghaladja az a külső nyomás, amit a harmadik világ nyomora elől menekülő embertömegek jelentenek.

Eközben az egész világon az egy gyermekes családmodell válik uralkodóvá, és fokozatosan nő azoknak az idős embereknek a száma, akik megélhetése a dolgozók generációitól függ. Senki sem tudja pontosan, hány embert lesz képes bolygónk eltartani. Egy azonban biztos: az egyre növekvő és idősödő emberiségre számos, ma még ismeretlen kihívás vár a huszonegyedik században.

Tények tükrében

Jelenleg több mint 6 milliárdan vagyunk, és 2025-re Földünk népessége várhatóan megközelíti a 8 milliárdot. Egy nőre átlagosan 2.9 gyerek jut. A férfiak születéskor várható átlagos élettartama 64 év, míg a nőké 68.

Jelenleg 1,3 milliárdos lélekszámmal Kína a legnépesebb ország. Őt követi India 1 milliárd fővel. A tízes lista bronzérmese az Amerikai Egyesült Államok (278 millió fő). A negyedik Indonézia, az ötödik Brazília, a hatodik Oroszország, a hetedik Pakisztán. A sort végül Banglades, Japán és a 126 millió lakost számláló Nigéria zárja.

Ötven évvel ezelőtt Magyarország a világ 36. legnépesebb országa volt; a sort Kína, India és az Egyesült Államok vezette. Az első tíz helyezett között három európai ország is volt: Németország, Nagy-Britannia és Olaszország. Ma nincs európai ország az első tíz ország között, és hazánk a 77. helyen áll. Az előrejelzések szerint India lakossága 2036-ban fogja elérni a Kínai Népi Demokratikus Köztársaságét, amikor is mindkét ország lakossága túllépi a másfélmilliárd főt. Várhatóan 8,702 milliós lakosával Magyarországot ekkor már hiába keresnénk a jelentős népességű országok százas listáján.

A népszámlálás előzetes adatai szerint 2001. február 1-jén 10 millió 197 ezer személy élt az országban. Eszerint az ország népessége mintegy 178 ezer fővel csökkent az előző népszámlálás, 1990. január 1-je óta.