Nem borította jég az Északi-sarkkört a jégkorszakban

Vágólapra másolva!
Hó és hideg: általában ez a két szó jut az emberek eszébe, ha az Északi-sarkkör vidékét kell jellemezniük a jégkorszak idejében. A legfrissebb régészeti kutatások azonban arra utalnak, hogy 40 ezer évvel ezelőtt ezt a tájat egyáltalán nem borította jég, és emberek élték itt mindennapi életüket.
Vágólapra másolva!

A Nature című brit tudományos szaklap szerdai száma szerint egy nemzetközi kutatócsoport kőeszközöket, rénszarvas-, farkas- és lócsontokat, valamint emberi kéz díszítette mamutagyart talált Oroszország északi partvidékén, Mamontovaja Kurja közelében. Mint a Reuters megjegyzi, a most előkerült leletek az emberi élet legrégebbi bizonyítékai az Északi-sarkkör vidékén.

"Az állati csontok és a használati eszközök arra utalnak, hogy ezen a tájon a jégkorszak idején viszonylagosan száraz volt az időjárás és a terület jégmentes volt" - kommentálta a Nature hasábjain a kutatás eredményeit John Gowlett régész, a liverpooli egyetem oktatója. Hozzátette: azt nem lehet egyértelműen megállapítani, hogy az eszközöket Neander-völgyi emberek vagy Európa első modern emberei használták-e. A kutató szerint a leletek azért szenzációsak, mert bizonyítják: voltak olyan emberek, akik képesek voltak alkalmazkodni az Északi sarkkör-vidékének meglehetősen szélsőséges időjárási viszonyaihoz.