Tudományok fesztiválja Pécsett

Vágólapra másolva!
A tudományok és határterületeik legújabb kutatási eredményeit népszerűsíti a Pécsi Tudományegyetem (PTE) hétfőn megnyitott "Mandulavirágzási Tudományos Napok" című programja, amely öt nap alatt tizenhárom tematikus konferenciával várja az egyetem hallgatóit és a szellem újdonságaira fogékony érdeklődőket.
Vágólapra másolva!

A másodízben megrendezett tavaszi tudományos fesztivál nyitónapján három témában rendeztek egész napos konferenciákat. Az irlandisztika nemzetköziségével foglalkozó tanácskozáson az Ír Köztársaság budapesti nagykövete is részt vett. James Flavin szólt hazája és Magyarország sok tekintetben hasonló múltjáról és jelenéről, majd előadások hangzottak el a szigetország természeti és kulturális értékeiről, gazdasági helyzetéről, az északír válság rendezésére tett kísérletek nemzetközi tanulságairól valamint a sokat emlegetett "ír csodáról", Írország legsikeresebbnek tartott európai uniós felzárkózásáról is.

A nyitónap másik konferenciáján a multimédia felsőoktatásban betöltött szerepét és alkalmazásának lehetőségeit elemezték, s olyan előadás-szerkesztő programokat is bemutattak, amelyek a számítógépes ismeretekkel nem, vagy kevéssé rendelkező oktatók munkáját támogatják.

A multidiszciplináris konferenciák harmadik helyszínén a régészeti műemlékek kutatásának és gondozásának szerteágazó témaköre került napirendre legkorszerűbb kutatási, feltárási és konzerválási módszerektől a világörökséghez tartozó értékek - köztük a pécsi ókeresztény sírkamrák - integrált védelméig.

Szabados Zsuzsanna, a PTE kommunikációs központjának munkatársa az MTI érdeklődésére elmondta: a múlt évi kísérlet folytatásának sikerét igazolták a zsúfolásig megtelt előadótermek: az egyetem kitárt kapuin át ugyanis nemcsak a szomszédos tudományterületek iránt érdeklődő egyetemisták, hanem külső érdeklődők is szép számmal érkeztek a konferenciákra.

A mandulavirágzás idejére szervezett tudományos fesztivál kedden a régészeti konferencia folytatásával, az elválasztó és összekötő határok kérdéseivel foglalkozó tanácskozással valamint a harmadik évezred vallástudományának fejlődéséről rendezett fórummal folytatódik. Szerdán a matematikai komplex rendszerekről, a magánnapló nyilvánosságáról tartanak egy-egy konferenciát, csütörtökön a stratégiai döntésekről, a globalizációról, a migrációról, az új műszaki alkotások létrehozásának lehetőségeiről és a családbarát munkahelyekről tanácskoznak öt helyszínen. Pénteken a járványtan egyik ígéretesen fejlődő új területének a molekuláris epidemiológiának az újdonságait tárgyaló konferenciával zárul a pécsi tudományos fesztivál programja.