Összeszedik a szemetet és a halottakat a Mount Everesten

Vágólapra másolva!
A 8848 méter magas Mount Everest (Csomolungma) nemcsak arról nevezetes, hogy a világ legmagasabb hegycsúcsa, hanem másról is: jó 800 méterrel a hegycsúcs alatt, nepáli területen található a világ legmagasabban fekvő szemétlerakodó helye is.
Vágólapra másolva!

Ezért hegymászók legalább néhány tonnányi szemetet akarnak lehordani az áprilisban megkezdődött tavaszi szezon alatt. Tíz csoport tervezi azt, hogy május végéig dél felől, Nepálon át jut fel a csúcsra, míg további 15 team északi irányból, a Kínához tartozó Tibet felől tervezi ugyanezt megtenni.

Rendkívüli expedíciók is lesznek. Egy nepáli serpa, Appa arra készül, hogy megjavítsa saját eddigi rekordját és 12. alkalommal mássza meg a csúcsot. Egy 27 éves amerikai férfi, Sean Swarber kigyógyult súlyos rákbetegségéből, és fel akar jutni a Mount Everestre.

A nosztalgia jegyében egy svájci hegymászó klub megemlékezik az ötven évvel ezelőtti, 1952-es kudarcról, amikor csapatának 250 méterre a csúcstól kellett feladnia. Egy évre rá az újzélandi Edmund Hillary és serpa vezetője, Tenzing Norgay elsőkként jutottak fel a világ tetejére. Ezúttal Hillary fia, Peter és Norgay unokája, Tasi vágnak neki a csúcs megmászásának: jóllehet más-más csoporttal indulnak, megállapodtak, hogy a csúcson találkoznak majd - ez szó szerint csúcstalálkozó lenne minden értelemben.

A Mount Everest meghódítására irányuló kísérletek árnyoldalára a 28 éves japán Ken Nogucsi hívta fel a figyelmet. Elmondta, hogy amikor legutóbb 1999-ben feljutott a Mount Everestre, útközben két vagy három holttestet is látott. A világ legmagasabb hegységében eddig csaknem 170 ember lelte halálát és nem minden áldozatot tudtak megtalálni. Nogucsi most azt ígérte, hogy megpróbálják felkutatni és lejjebb eltemetni őket.

Nogucsi japánokból, dél-koreaiakból és nepáliakból álló csapatának azonban nem ez az egyetlen célja. Meg akarják szabadítani a Mount Everestet egy s mástól, amit korábbi expedíciók hagytak hátra. A hegyvonulat arculatát ugyanis több száz tonnányi szemét - ásványvizes üvegek, élelmiszercsomagok és hátrahagyott felszerelési tárgyak sokasága - csúfítja el.

Ebből Nogucsi és csapata legkevesebb két-három tonnányit akar begyűjteni, hogy azután ki-ki a hazájában állítsa ki a Mount Everest-szemetet. Így próbálják megértetni az emberekkel, hogy milyen nagy problémát is okoznak a hegymászók. A Mount Everest csúcsára eddig már több mint 1300 ember jutott fel, úgy hogy a bírálók egyenesen kereskedelemről beszélnek.

Nepál nem keres rosszul a hegymászókon. Egy-egy csoportnak legkevesebb 70 000 dollárt (80 000 eurót) kell fizetnie a Mount Everest megmászásért. A többi nyolcezer méteres csúcsnak egyenként 10 000 dollár az ára, az alacsonyabbakra való feljutás "csak" 4000 dollárjába kerül egy csapatnak. Magának az expedíciónak költségei természetesen ezeknek az összegeknek sokszorosát teszik ki.

A turizmus felelősei attól tartottak, hogy 2002-ben csökkenhet az érdeklődés a világ teteje iránt. A tavaly szeptember 11-i terrorista merényletek óta visszaesett a nagy távolságú utazások száma. Nepál imázsán foltot ejtett a királyi család lemészárlása is, a tavalyi év vége óta pedig egyre hevesebbek a harcok egyrészről a maóisták, másrészről pedig a hadsereg és a rendőrség között Nepálban.

Úgy tűnik azonban, hogy a hegycsúcsok megostromlói nem maradnak el az idén sem. "Eddig már 40 teamnek adtuk meg az engedélyt és számuk a végén még meghaladja majd az ötvenet, mint tavaly" - jelentette ki a nepáli idegenforgalmi minisztérium hegymászásért illetékes osztályvezetője.