Zsebteszt a bioterror ellen

Vágólapra másolva!
Az egyre erősödő nemzetközi terrorizmus sajátos kutatásokra ösztönzi a tudósokat. Nem zárhatók ki például olyan helyzetek, amikor percek alatt kell megállapítani, hogy nem fertőzött-e valamely élelmiszer vagy éppen az ivóvíz.
Vágólapra másolva!

Nincs szükség himlő- vagy lépfene-kórokozókra ahhoz, hogy rövid idő alatt nagy tömegeket ágynak döntő járvány alakuljon ki egy területen. Akár egyszerű szalmonella-baktériumokkal is előidézhető hasonló mértékű megbetegedés, ha mindenre elszánt bioterroristák szándékosan megfertőznek például néhány kulcsfontosságú élelmiszert.

Az ilyen típusú fertőzések ellenőrzésére szolgáló tesztek természetesen már hosszú ideje rendelkezésre állnak, ám általában több napig tart, amíg megszületik az eredmény. Ezért a dél-karolinai Clemson Egyetem kutatói olyan egyszerűen használható nanoteszt fejlesztésén dolgoznak, amely akár a hétköznapi életben is alkalmazható és szinte azonnali eredménnyel jár.

A tesztek megalkotásához kis méretű, módosított szerkezetű fehérjemolekulákat használnak, amelyek hozzákapcsolódnak a fertőzést okozó baktériumok felszínéhez, s közben fénysugarakat bocsátanak ki (biolumineszcencia). Működési elvük tehát hasonló az immunrendszer antitestjeihez, amelyek a betolakodó kórokozókhoz kötődnek, így védve meg a szervezetet. A nanoteszt azonban nem csupán a baktériumok jelenlétét mutatja ki, hanem azok számát is jelzi, mivel a kibocsátott fény erőssége arányos a baktériumok mennyiségével.

A kutatók azonban hangsúlyozzák, hogy a nanotesztek egyáltalán nem járnak olyan biztos eredménnyel, mint a laboratóriumi mérések, ám korán felhívhatják a figyelmet a fertőzésveszély lehetőségére.

Ajánló:

Nanoforradalom: a természet ajándéka, avagy biliárd az atomokkal és a DNS-sel

A biológiai fegyverekről általában

Korábban az [origo]-ban:

Két csapás a lépfenére
2001.10.03. Amerikai kutatók a lépfene támadásával szemben ellenállóvá tévő gént azonosítottak egerekben. A gén emberekben is megvan.

A nanotechnológia legkisebb bikája
2001.08.28. Nanotechnológiával foglalkozó japán tudósok megalkották a világ legkisebb bikáját: a teljesen élethű állatszobor szarvától a farkáig 10 mikrométer hosszú - nagyjából akkora, mint egy vörösvérsejt.