Vérfürdőről tudósít egy most feltárt maja felirat

Vágólapra másolva!
Egy guatemalai piramis lépcsőjének oldalán megtalált hieroglifák két maja városállam gigászi küzdelméről adnak hírt.
Vágólapra másolva!

Forrás: ORIGOAz 1300 éves hieroglifák azokat az elméleteket erősítik meg, amelyek szerint a maja világot nem aprócska államok dulakodása, hanem két óriási birodalom közötti háború osztotta meg.

"Nem fordul elő túl gyakran, hogy egyetlen felfedezés önmagában fényt derít a történelem egyik alig ismert fehér foltjára" - véli Arthur Demarest, a Tennessee állambeli Vanderbiult Egyetem kutatója. Demarest antropológusként vezette az észak-guatemalai Dos Pilasban talált szokatlan lelet feltárását.

"A jelen viszonyaira átültetve Dos Pilas Vietnamhoz vagy Szomáliához hasonlítható, amennyiben valaha ez a terület is hasonló szerepet töltött be az akkori 'nagyhatalmak' háborújában" - nyilatkozta Demarest a kutatás anyagi hátterét biztosító National Geographic Society világszerte ismert magazinjának.

A lépcsőt 2001 októberében tárták fel, amikor az Írisz hurrikán gyökerestül tépett ki egy fát a Dos Pilasnál található templomépületek romjai közül. Demarest munaktársa, Federico Fahsen azóta dolgozott a felbukkant feliratok fordításán.

Vérfürdő

A lépcsőfelirat annak a hatvan eseménydús évnek a krónikája, amelyet Balaj Chan K' awil, Dos Pilas Kr. u. 635-ben, négyévesen felkent uralkodója töltött a trónon. K' awil legidősebb fiútestvére volt az egyik harcban álló "nagyhatalom" királya.

Bátyja a mai Guatemala északi részén, Dos Pilastól mintegy 113 kilométerre fekvő Tikal uralkodója volt, és a mai Mexikó területén található Calakmul ellen viselt hadat.

K' awil a húszas éveiben járt, amikor a calakmuli seregek elözönlötték városát. Ekkor - talán attól félve, hogy másként lemészárolják népét - átállt a hódítók oldalára, és szembeszállt bátyjával. Évtizedes küzdelem vette kezdetét, amely Tikal kifosztásával végződött. A királyt és a nemességet Dos Pilasba hurcolták és kivégezték.

A lépcső nyugati része örökíti meg ezeket a kivégzéseket. "Az áldozatok vérét nagy medencékbe folyatták, és tornyokat építettek az ellenség koponyáiból." Az utolsó hieroglifákból pedig megtudhatjuk: Dos Pilas győzelmi tánccal ünnepelte meg a diadalt.

Demarest úgy véli, a maja civilizáció ekkor nem állt messze attól, hogy egyetlen birodalommá forrjon össze. A háború azonban nem ért véget, a vezérek egymás ellen fordultak, a hatalmas civilizáció kiskirályságokra esett és hosszú, véres küzdelmekkel teli időszak kezdődött, ami végül a maja kultúra összeomlásához vezetett.

A maja civilizáció Kr. u. 900 körül bekövetkezett bukásának okait egy sor egymásnak ellentmondó elmélet igyekszik feltárni. A háborús anarchia mellett a leggyakrabban egy ekkoriban bekövetkezett környezeti kataklizmát állítanak a kérdés kutatói a magyarázatok középpontjába.